Русија се обидувала да го нападне Старлинк во Украина со тајно оружје

Сподели со своите пријатели

Русија се обидувала да употреби тајно оружје за да го блокира пристапот на украинската војска на интернет преку Старлинк, објави Вашингтон пост, повикувајќи се на таен извештај на американското разузнавање кој неодамна беше објавен на Дискорд.

Loading...

Според информациите на „Вашингтон пост“, Москва со месеци експериментирала со својот систем за електронско војување „Тобол“ во обид да ја блокира работата на сателитскиот интернет-провајдер Старлинк во Украина.

Одбранбен систем се користи за напади?

Систем дизајниран да ги заштити руските сателити, наводно, може да се користи за напад на непријателски системи.

SpaceX, компанијата која е сопственик на Starlink, одби да ги коментира овие информации.

Во мај минатата година, Маск објави на Твитер дека Старлинк го покажал својот отпор кон обидите за заглавување и хакирање, но се чини дека Русите ги интензивираат своите напори.

Костиантин Жура, портпарол на Министерството за одбрана на Украина, рече дека властите во Киев се свесни за напорите на Русија и преземаат мерки за нивно неутрализирање.

 

Loading...

 

Руската амбасада во САД не одговори на барањето на Вашингтон пост за коментар.

„Вашингтон пост“ пишува дека „Старлинк“ се покажа како витален за војската на Украина, која се потпира на мали преносливи терминали за да комуницира и да пренесува разузнавачки информации.

Руските сили ја оневозможија употребата на друга комуникациска опрема, вклучително и радија и мобилни телефони, но потешко се заглавуваат сателитски сигнали.

Три потенцијални локации

Не е јасно дали прекините на Starlink пријавени во Украина се резултат на руските експерименти Tobolo или други системи за заглавување, како што е системот Tirad-2 поставен на камион.

Аналитичарите идентификуваа најмалку седум комплекси Тобол во Русија, од кои сите се наоѓаат веднаш до објектите што се користат за следење на сателитите.

Иако руското позиционирање на комплексите Тобол низ целата земја може да сугерира дека тие се користат за одбранбени цели, американското разузнавање проценува дека три локации би можеле да бидат погодни за офанзивни операции: една локација надвор од Москва, локација во близина на Крим и друга во руската ексклава Калининград.