Србија (Page 2)

Србија е земја без излез на море во Југоисточна и Централна Европа, сместена на крстосница на Панонската низина и Балканот.

Со Косово има околу 8,6 милиони жители. Нејзиниот главен град Белград е и најголемиот град.

Србија е парламентарна република, со владата поделена на законодавна, извршна и судска власт.

Го имаше еден од првите модерни устави во Европа, Уставот од 1835 година (познат како Сретењски устав), кој во тоа време се сметаше за еден од најпрогресивните и најлибералните во Европа.

Оттогаш има усвоено 10 различни устави. Сегашниот устав беше усвоен во 2006 година како последица на референдумот за независност на Црна Гора.

Во продолжение сите вести од Србија.

Сподели со своите пријатели

Косовскиот претседател Вјоса Османи денеска изјави дека само Русија е подалеку од Србија за членство во НАТО и дека Србија не може да биде членка на НАТО се додека ги нарушува главните вредности на Северноатлантската алијанса. Loading… Во врска со изјавата на американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил, дека СрбијаПрочитај повеќе

person holding white heart shaped ornament

Сподели со своите пријатели

Девојчињата во Србија неодамна започнале да бараат само една работа за полнолетство – нови усни, јаболчници, коригиран нос, уште поголеми гради! Loading… Експертите откриваат, најмногу се работи за кратки процедури за вбризгување силикон или хијалурон, во кои закрепнувањето трае само неколку дена. Но, има и такви кои се одлучуваат даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на босанските Срби Милорад Додик изјави дека очекува победата на Доналд Трамп на претстојните претседателски избори во САД да ја отвори вратата за прогласување независност на Република Српска, додавајќи дека властите на тој ентитет не се откажале од таквата цел и покрај предупредувањата од Запад. Loading… Во интервјуто објавеноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Словенија се забележани два случаи на предозирање со фентанил, т.н. зомби дрога, која ги преплави САД, а брзо се шири и во Европа. Loading… Оваа дрога е исклучително силен опијат, кој лесно се шири на црниот пазар, а поради тоа сите соседи на Словенија станаа многу загрижени. Станува зборПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Имаме намера да водиме независна политика и нема да се приклучиме на антируските санкции и покрај колосалниот притисок од Западот, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за ТАСС. Loading… „Кога започна конфликтот во Украина, реков дека не знам како ќе се развиваат настаните. И тогаш на државно ниво решивмеПрочитај повеќе

stainless steel spiral bulb wire

Сподели со своите пријатели

Андреј Гњот, политички активист и противник на белорускиот режим, веќе четири месеци се наоѓа во Окружниот затвор во Белград и чека одлука на српските судови дали ќе биде екстрадиран во Белорусија поради, како што е наведено во потерницата на Интерпол, даночно затајување во Белорусија, пренесува Дојче веле. Loading… По претседателскитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска изјави дека има постојан притисок без преседан врз Белград и дека тоа не е поврзано со смртта на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални. Loading… „Белград е постојано под многу силен притисок, нема врска со нечија смрт“, рече портпаролот на Кремљ одговарајќи на новинарско прашањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, смета дека Србија, Босна и Херцеговина, Грузија и Молдавија ќе бидат вовлечени во НАТО според украинското сценарио. Loading… „Влезот на Финска во НАТО, а наскоро и на Шведска, е нова фаза на експанзија на исток. Алијансата ќе ги вклучи Босна и Херцеговина, Молдавија, Грузија иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји рече дека земјата ќе продолжи цврсто да ја поддржува Србија во зачувувањето на нејзиниот суверенитет, безбедност и територијален интегритет. Loading… Тој ова го изјави по средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ на Минхенската безбедносна конференција и додаде дека тоа не само што ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Авионот на Маратон Ерлајнс, авиокомпанијата која врши летови за Ер Србија, со 106 патници слета на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ со дупка на трупот на авионот и оштетено крило, како што може да се види на фотографиите и видеата објавени на социјалните мрежи. Loading… Како што јави телевизијата N1, авионотПрочитај повеќе