Спорт Куманово (Page 2)

Вести од спорт поврзани со натпреварувања, клубови и спортисти кои се натрепваруваат на територијата на Општина Куманово.

Сподели со своите пријатели

На 11ти Ноември, кога се слави Денот на ослободување на Куманово, ќе биде пуштена во употреба реконструираната Спортска сала. Loading… Ова вчера го најави градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски.     Нашата гордост Спортската сала Куманово, добива нов лик, продолжува целосна реконструкција на истата. Се гледаме на 11 тиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово се пласираа во фајнл фор завршницата од ракометниот Куп на Македонија за жени. Loading… Кумановки ќе бидат единствен од четирите тима што не е од Скопје, а до местото пристигна откако викендов го елиминираше составот на Металург во драматичен натпревар со 21:20. Тренерот на ЖРК Куманово, СлавишаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Под закани и напади фудбалерите на Куманово го играле вчерашниот меч  против Шкендија Арачиново во Третата фудбалска лига. Loading… Мечот кој се играше во Сингелиќ, заврши со победа од 3:0 за домаќинот Шкендија, но кумановци реагираа преку соопштение дека оние кои требало да воведат ред, ги навредувале и напаѓале. НивнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарките на Куманово Гризли викендов на домашен терен го совладаа лидерот на табелата, составот на Баскет кам. Loading… Домашната екипа на теренот покажа карактер, од почетокот до крајот на средбата и со убедливи 15 поени разлика го победи Баскет кам и ја задржа третата позиција на табелата.     ВоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На 22.03.2024, во 85-тата година од животот почина една од легендите на македонскиот ракомет, кој како играч, тренер и спортски работник ја пренесе љубовта кон спортот и вистинските вредности на многу генерации. Loading… Дејан Мариќ е роден на 28.06.1939 во Соколац, Босна и Херцеговина (Југославија). Својата играчка кариера ја започнуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски вчера оствари средба со екс кошаркарот и актуелен претседател на Македонската кошаркарска федерација, Перо Антиќ. Loading… На средбата, според известувањето на градоначалникот, се разговарало за враќање на градот во највисокото ниво на наптреварување, но и претстојното финализирање на реконструкцијата на спортската сала. – КумановоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановскиот футсал клуб „Форца“ е на чекор од шампионската титула во македонската футсал лига. Loading… Минатата година ја започнаа како дебитанти, но оваа се веќе шампиони и се во полуфиналето на купот. На три кола пред крајот на сезоната, кумановскиот клуб од 15 одиграни натпревари има сто отсто позитивен баланс,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во 85. година од животот, почина Мирољуб Лалевски – Нини, легенда на македонската и кумановската кошарка, објави кошаркарската федерација на Македонија. Loading… Еден од симболите на кошаркарскиот спорт во овој град, и кој има посебно место во историјата на македонската кошарка. Личната спортска биографија почна да ја пишува уште воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иван Серафимовски и Андреј Андевски од Куманово брилираа на турнирот во буткање со рака кој изминатиот викенд се одржа во Бреша, Италија. Loading… На турнирот SUPERMATCH ITALY 2024 WORLD CUP, златен и бронзен медал освои Серафимовски, додека Андевски освои два бронзени медала.     Дваесет и четиригодишниот Серафимовски освои првоПрочитај повеќе

Анастасија Арсовска

Сподели со своите пријатели

Анастасија Арсовска од Куманово е дел од тимот кој ја претставува Македонија на Развојниот шампионат во тенис за јуниорки до 14 години што се одржува во Анталија, Турција. Loading… Изборот во репрезентацијата на јуниорки до 14 години е резултат на покажаните успеси на турнири огранизирани од Тениска Федерација на СевернаПрочитај повеќе