Space X

Сподели со своите пријатели

SpaceX почна да им нуди на некои корисници нов комплет Starlink кој е доволно мал за да го собере во ранец. Loading… Корисниците можат да го однесат каде сакаат и да добијат пристап до сателитската интернет услуга на компанијата. Starlink Mini ќе ги чини корисниците 599 долари однапред. Тоа еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четворица астронаути од четири различни вселенски агенции полетаа утрово во 9:27 часот за Меѓународната вселенска станица (MSS) од вселенскиот центар Кенеди во Флорида со вселенско летало SpaceX. Loading… Мисијата Crew-7 (Crew-7) полета во орбитата со помош на ракетата Falcon 9, а во неа се и командантот на мисијата на НАСА,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Компанијата “Space X“ на милијардерот Илон Маск ја лансираше својата „Falcon Heavy“ ракета, најсилната која моментално постои, а која во вселената однесе и автомобил на „Тесла“. И покрај тоа што Маск истакна дека нема да го следи автомоилот, тоа не беше последен поглед на него. „SpaceX“ лансираше ракета „офлајн“ –Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската компанија „Спејс икс“ (Space X) по долги одложувања поради ветерот, успешно ја лансираше својата најголема ракета досега, а во орбитата околу Сонцето заедно со неа полета и црвен спортски автомобил. „SpaceX“ лансираше ракета „офлајн“ – Носела таен сателит на Владата на САД Loading… Ракетата наречена „Falcon Heavy“ лансирана еПрочитај повеќе