Илон Маск ја лансираше најголема ракета во светот, со себе носи и автомобил (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Американската компанија „Спејс икс“ (Space X) по долги одложувања поради ветерот, успешно ја лансираше својата најголема ракета досега, а во орбитата околу Сонцето заедно со неа полета и црвен спортски автомобил.

„SpaceX“ лансираше ракета „офлајн“ – Носела таен сателит на Владата на САД

Loading...

Ракетата наречена „Falcon Heavy“ лансирана е од Вселенскиот центар „Кенеди“ на Флорида, со истите платформи кои НАСА ги користеше во 1969. година при историскиот проект Аполо 11, првата мисија за испраќање луше на Месечината, пренесуваат американските медиуми.

Неверојатен светлосен спектакл над Лос Анџелес кој ги преплаши Американците (видео)

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Од Марс хеликоптер на НАСА испрати последна порака до Земјата

Опремена е со 27 мотори и три дополнителни 0 „бустери“, за да се обезбеди посилен притисок.

Започнува колонизацијата на Марс: Готова е најмноќната ракета во историјата (видео)

Ракетата е проектирана за испраќање опрема и залихи во далечниот универзум.

Во багажаот на ракетата е и црвен спортски автомобил „Тесла“ на Илон Маск кој е сопственик на фирмата „Space X“, а зад воланот се наоѓа куклата наречена „Ѕвездениот човек“.

Пет тајни кои НАСА никако не сака да ги знаете (видео)

Најсилната ракета би можела да овомозжи носење на потешки предмети, потенцијално и човечки екипаж на Месечината и Марс.

На следната страница читајте Какви методи користи Илон Маск за да ја победи конкуренцијата?

Pages: 1 2

Leave a Reply