Совет за безбедност

Сподели со своите пријатели

САД ја изменија нацрт-резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за поддршка на „итен прекин на огнот од приближно шест недели во Газа заедно со ослободување на сите заложници“, се вели во текстот што го виделе агенциите. Loading… Третата верзија на текстот, првпат предложена пред две недели, сега ја одразуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Високиот комесар на Европската унија за надворешна политика и безбедност Џозеп Борел го поздрави апелот на потпретседателката на Соединетите Американски Држави (САД) Камала Харис за прекин на огнот во Појасот Газа, велејќи дека сега Советот за безбедност на Обединетите Нации можат да донесат резолуција за таков чекор. Loading… – СеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) мора да каже „доста е“ по убиството на повеќе од 110 луѓе кога израелските војници отворија оган врз нив додека одеа по помош од хуманитарни камиони во Газа, изјави палестинскиот амбасадор во ОН Ријад Мансур. Loading… „Овој монструозен масакр е доказ дека сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе гласа за арапскиот предлог за резолуција со која се бара итен хуманитарен прекин на огнот во Газа, на кој САД ставија вето. Loading… Резолуцијата, поднесена од Алжир како претставник на арапските земји, се очекува да добие широка глобална поддршка за ставање крајПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дваесет и две арапски земји апелираа до Советот за безбедност на ОН да побара итен прекин на огнот во Газа и непречена хуманитарна помош и да спречи какво било префрлање на Палестинците од таа територија. Loading… Претседавачот на арапската група овој месец, тунискиот амбасадор во ОН, Тарик Ладеб, синоќа имПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Франција, која претседава со Советот за безбедност на Обединетите нации во јануари, го отфрли барањето на Русија да се закаже седница на тоа тело поради соборувањето на рускиот авион со украински воени заробеници, пренесе Тас. Loading… Првиот заменик постојан претставник на Русија во ОН Дмитриј Полјански изјави дека ваквата одлукаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советот за безбедност на ОН денеска ќе гласа за резолуција со која треба да се осудат нападите на јеменската милитантна група Хути врз трговските бродови во областа на Црвеното Море. Loading… Во нацрт-резолуцијата, предложена од САД, се наведува дека најмалку дваесетина напади на Хутите, кои се случија во последните недели,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија не стави вето на новата хуманитарна резолуција на Советот за безбедност на ОН за Појасот Газа само поради солидарност со арапските земји, изјави рускиот постојан претставник во ОН Василиј Небензја. Loading… „Ако овој документ не беше поддржан од неколку арапски земји, ние несомнено ќе ставивме вето“, рече тој поПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советот за безбедност на ОН усвои резолуција за Појасот Газа, прва по 7 октомври. За време на гласањето, и САД и Русија беа воздржани. Таа, пак, не повикува на итен прекин на огнот. Loading… Во Њујорк на членовите на Советот за безбедност им беше претставена нова резолуција на која АмерикаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советот за безбедност на Обединетите нации (СБОН) во петокот усвои резолуција со која се повикува на „итни чекори“ за веднаш да се дозволи „безбеден, непречен и проширен“ хуманитарен пристап до Газа во услови на израелска офанзива врз опколената енклава, јавува Anadolu. Loading… По неколкудневни интензивни преговори и одложувања, резолуцијата предложенаПрочитај повеќе