Сингапур

aerial photography of airliner

Сподели со своите пријатели

Девет патници се повредени бидејќи чад навлегол во кабината поради пожар на моторот на патничкиот авион на Ер Чајна, а поради тоа во Сингапур имало итно слетување, каде патниците биле евакуирани, соопштено е утринава. Loading… Ербас А320 со 146 патници и девет членови на екипажот принудно слетал вчера околу 16Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полицијата во Сингапур заплени имот во вредност од околу 1 милијарда S$ (околу 735 милиони американски долари) – вклучувајќи луксузни куќи, автомобили и часовници – во една од најголемите истраги за спречување на перење пари во земјата. Loading… Златни прачки, дизајнерски чанти, скапо вино и 23 милиони сингапурски долари воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сингапур погуби жена за прв пат по речиси 20 години, една од двете планирани егзекуции за оваа недела. Loading… Сингапурката Саридеви Џамани беше осудена на смрт во 2018 година, откако беше прогласена за виновна за поседување околу 30 грама хероин, за кој полицијата рече дека планирала да го продаде, споредПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот заменик министер за надворешни работи Андреј Руденко изјави дека Русија ги поздравува напорите на која било земја насочена кон изнаоѓање „мирно решение“ за војната во Украина. Loading… Неговата изјава дојде откако индонезискиот министер за одбрана Прабово Субианто го претстави мировниот план минатата недела. – Ги поздравуваме напорите на ситеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сингапур во средата погуби маж осуден за шверц на дрога, изјави претставник на неговото семејство. Loading… Ова е направено и покрај молбите на неговите роднини и активисти за помилување. Тангараџу Супиах (46) беше осуден во 2013 година за поседување и трговија со повеќе од еден килограм канабис, што е двојноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Маж во Сингапур е осуден на смрт со бесење поради шверц на канабис, што ќе биде една од серијата контроверзни егзекуции во градот-држава. Loading… Активистите велат дека Тангарај Супијах бил осуден на слаби докази. Властите велат дека целиот процес бил легален и валиден, а неговата егзекуција е закажана за вПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четворица мажи, со иницијали К, М, Л и Н, кои на своите сопруги им давале „седативи“ за да ги онесвестат и подоцна да ги силуваат, сега во Сингапур се соочуваат со затворски казни. Loading… Имено, пријателите кои ја организирале оваа група и извршиле безброј злосторства, се запознале на интернет воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Два борбени авиони на воздухопловните сили на Сингапур го придружувале авионот на Сингапур ерлајнс кој летал од Сан Франциско до аеродромот Чанги, откако патник упатил лажна закана за бомба, јавува Си-Ен-Ен. Loading… „Рано утринава, два наши борбени авиони F16C/D беа активирани за придружба на летот на Сингапур ерлајнс кој полетаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сингапур ќе го укине законот со кој се забрануваат хомосексуалните односи, со што хомосексуалноста ќе биде легална. Loading… Одлуката ја објави премиерот Ли Хсиен Лунг на националната телевизија. ЛГБТ активистите во Сингапур го поздравија овој потег како „победа на човештвото“. Сингапур е познат по своите конзервативни вредности, но во последнивеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сингапурските власти денеска објавија дека регистрирале голем број луѓе кои боледуваат од денга треска, сезонска болест која се појави невообичаено на почетокот на оваа година. Loading… Во таа земја во Југоисточна Азија годинава се регистрирани повеќе од 11.000 случаи до први јуни, кога вообичаено започнува сезоната на денга треска. ВоПрочитај повеќе