Шон Турнел

Сподели со своите пријатели

Воените лидери на Мјанмар го ослободија Шон Турнел, австралиски економист и поранешен советник на иконата на демократијата Аунг Сан Су Чи и уште 6.000 други од затвор со одлука за амнестија, објавија мјанмарските медиуми. Loading… Irrawaddy News и BBC Burmese објавија дека меѓу ослободените се и поранешната британска претставничка ВикиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мјанмарската хунта ја осуди соборената лидерка Аунг Сан Су Чи на уште три години затвор, додека поранешниот советник на австралиската влада Шон Турнел го осуди на истата затворска казна, изјави неименуван извор за Франс прес. Loading… И двајцата се во притвор по пучот во февруари минатата година, кога војската јаПрочитај повеќе