Мјанмар ослободува 6.000 луѓе од затвор, меѓу кои и странци

Сподели со своите пријатели

Воените лидери на Мјанмар го ослободија Шон Турнел, австралиски економист и поранешен советник на иконата на демократијата Аунг Сан Су Чи и уште 6.000 други од затвор со одлука за амнестија, објавија мјанмарските медиуми.

Loading...

Irrawaddy News и BBC Burmese објавија дека меѓу ослободените се и поранешната британска претставничка Вики Бауман и јапонскиот режисер Тору Кубота.

Турнел беше обвинет за кршење на законите за државни тајни, Бауман за прекршување на имиграцијата, а Кубота за бунт и прекршување на комуникациите.

Бауман беше затворена заедно со нејзиниот сопруг, истакнатиот бурмански уметник Ко Хтеин Лин.

Тие беа помилувани

Мјанмар е во политички превирања откако војската изврши државен удар минатата година со апсење на цивилни лидери, вклучително и Аунг Сан Су Чи, во рациите во раните утрински часови на 1 февруари 2021 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нетанјаху бара продолжување на рокот за формирање Влада

Цитирајќи го воениот совет, независниот медиум „Мјанмар сега“ објави дека помилувањата биле дадени по повод Националниот ден на Мјанмар.

„На Националниот ден, воениот совет објави дека се ослободени речиси 6.000 затвореници. Меѓу нив имало четворица странци и 11 познати личности“, се наведува во извештајот.

Портпаролот на хунтата не одговори на телефонските повици на Ројтерс за коментар.

Loading...