Шкотска

Сподели со своите пријатели

Шкотскиот премиер Хумза Јусаф испрати отворено писмо до британскиот премиер Риши Сунак, во кое бара Обединетото Кралство официјално да ја признае државата Палестина. Loading… Тој изјави дека тоа ќе го „скрши политичкиот ќорсокак што ги осуди Израелците и Палестинците на последователни циклуси на насилство“. „Од суштинско значење е Велика БританијаПрочитај повеќе

man holding flag

Сподели со своите пријатели

Шкотската национална партија ќе започне вонредни разговори со британската влада за напуштање на Обединетото Кралство доколку освои мнозинство од шкотските места на општите избори следната година, според новата стратегија потпишана од првиот секретар Хумза Јусаф. Loading… Автор на лидерот на СНП во Вестминстер, Стивен Флин, стратегијата беше изнесена во предлоготПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 50 црни делфини се насукани на плажа на островот Луис во Шкотска, од кои само 10 се живи. Loading… Британската нуркачка служба за спасување на морски животни (BDMLR) соопшти дека утрово била алармирана од полицијата дека црни делфини се насукале во надворешните Хебриди, објави британскиот весник „Гардијан“. БДМЛРПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешната шкотска премиерка Никола Старџен беше ослободена шест часа откако беше уапсена за време на истрагата за финансиите на владејачката Шкотска национална партија. Loading… Таа неколку часа беше испрашувана од полицијата на Шкотска, која рече дека 52-годишната жена е приведена „како осомничена во врска со тековната истрага за финансирањето иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хамза Јусуф (37) вчера е избран за премиер на Шкотска. Loading… Тој е првиот муслиман кој ја извршува функцијата премиер на Шкотска. Тој е лидер на Шкотската национална партија (СНП). Откако шкотската премиерка и претседателка на СНП, Никол Старџен, поднесе оставка како премиер и шеф на партијата, Јусуф ја презедеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Службата за брза помош Шкотска вчера соопшти дека 25 лица се повредени откако голем брод делумно се превртел под агол од 45 степени во пристаништето Лит, во близина на Единбург. Loading… Во болницата на лекување се примени 15 лица, а на лице место помош добиле 10 повредени, јавува Ројтерс. ПолицијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Никола Старџен ќе поднесе оставка од функцијата премиер на Шкотска по повеќе од осум години на таа функција. Loading… Како што јави Би-Би-Си, се очекува лидерот на Шкотската национална партија да го објави ова на набрзина договорена прес-конференција во Единбург. Старџен е премиер од ноември 2014 година, кога ја презедеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерката на Шкотска, Никол Старџен, денеска изјави дека борбата за независност на нејзината земја е само засилена со пресудата на Врховниот суд на Велика Британија, која практично го блокира одржувањето на втор референдум за независност без дозвола на официјален Лондон. Loading… Старџен на Твитер напиша дека е разочарана од пресудата,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Врховниот суд на Обединетото Кралство одлучи дека Шкотска не може да одржи втор референдум за независност без согласност на британската влада, јавува Би-Би-Си. Loading… Шкотската премиерка Никол Старџен сакаше референдумот да се одржи на 19 октомври следната година, но судот едногласно одлучи дека таа нема овластување да го спроведе, пишуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шкотски аристократ обвинет за сексуален напад врз жена додека бил под дејство на дрога на неговата роденденска забава, на своето вчерашно судење изјави дека е убеден дека таа дала „зелено светло“. Loading… Јуан Тенант (39) ја нападнал жената во јули 2019 година додека таа и нејзината пријателка лежеле во креветПрочитај повеќе