Шкотска

Сподели со своите пријатели

Хамза Јусуф (37) вчера е избран за премиер на Шкотска. Loading… Тој е првиот муслиман кој ја извршува функцијата премиер на Шкотска. Тој е лидер на Шкотската национална партија (СНП). Откако шкотската премиерка и претседателка на СНП, Никол Старџен, поднесе оставка како премиер и шеф на партијата, Јусуф ја презедеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Службата за брза помош Шкотска вчера соопшти дека 25 лица се повредени откако голем брод делумно се превртел под агол од 45 степени во пристаништето Лит, во близина на Единбург. Loading… Во болницата на лекување се примени 15 лица, а на лице место помош добиле 10 повредени, јавува Ројтерс. ПолицијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Никола Старџен ќе поднесе оставка од функцијата премиер на Шкотска по повеќе од осум години на таа функција. Loading… Како што јави Би-Би-Си, се очекува лидерот на Шкотската национална партија да го објави ова на набрзина договорена прес-конференција во Единбург. Старџен е премиер од ноември 2014 година, кога ја презедеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерката на Шкотска, Никол Старџен, денеска изјави дека борбата за независност на нејзината земја е само засилена со пресудата на Врховниот суд на Велика Британија, која практично го блокира одржувањето на втор референдум за независност без дозвола на официјален Лондон. Loading… Старџен на Твитер напиша дека е разочарана од пресудата,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Врховниот суд на Обединетото Кралство одлучи дека Шкотска не може да одржи втор референдум за независност без согласност на британската влада, јавува Би-Би-Си. Loading… Шкотската премиерка Никол Старџен сакаше референдумот да се одржи на 19 октомври следната година, но судот едногласно одлучи дека таа нема овластување да го спроведе, пишуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шкотски аристократ обвинет за сексуален напад врз жена додека бил под дејство на дрога на неговата роденденска забава, на своето вчерашно судење изјави дека е убеден дека таа дала „зелено светло“. Loading… Јуан Тенант (39) ја нападнал жената во јули 2019 година додека таа и нејзината пријателка лежеле во креветПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шкотска стана првата земја во светот која законски го заштити правото на бесплатни производи за менструација. Loading… Законот за менструални производи значи дека советите и воспитувачите ќе бидат законски обврзани да обезбедат бесплатни производи на оние на кои им се потребни. Од 2017 година, околу 27 милиони фунти се потрошениПрочитај повеќе