Сергеј Наришкин

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин го одликуваше поранешниот директор на Безбедносно-информативната агенција (БИА) на Србија, Александар Вулин со Орден за пријателство, соопшти Движењето на социјалистите, чиј основач е Вулин. Loading… Како што е наведено, Вулин е награден за „голем личен придонес во развојот и унапредувањето на соработката меѓу Безбедносно-информативната агенција наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Директорот на ЦИА, Вилијам Барнс, му се јавил на рускиот разузнавач Сергеј Наришкин по минатонеделниот кус бунт на Вагнер за да го увери Кремљ дека САД немаат никакво учество во тоа, објавија во петокот Њујорк Тајмс и Волстрит журнал. Loading… Телефонскиот разговор на Бернс со Наришкин, директорот на руската разузнавачкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на руската разузнавачка служба тврди дека Западот ја турка Грузија, која граничи со Русија, во конфликт со Москва за да отвори втор фронт бидејќи војната во Украина „не се развива во корист на Киев“. Loading… „Гледаме постојани обиди на Вашингтон, Брисел и Лондон да го убедат грузиското раководство заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија не сака војна до последниот Украинец, изјави директорот на Надворешната разузнавачка служба на Русија, Сергеј Наришкин. Loading… – Разбираме дека мнозинството од населението на Украина го сочинуваат нормални луѓе кои сакаат да живеат мирно, но тие станаа заложници и жртви на тоталитарниот киевски режим и жртви на агресивната политикаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

НАТО ги крева влоговите во конфликтот во Украина сонувајќи за стратешки пораз на Русија, но тие желби на Алијансата нема да се остварат, изјави директорот на Службата за надворешно разузнавање на Русија, Сергеј Наришкин. Loading… Тој за Спутник изјави дека Западот го проширува опсегот и видовите на воена опрема штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина користи нуклеарни централи како складишта за оружје, изјави директорот на Руската служба за надворешно разузнавање (СВР) Сергеј Наришкин. Loading… – Во украинските нуклеарни централи се распоредени ракети за „Хајмарс“ и странски системи за противвоздушна одбрана, како и артилериска муниција со голем калибар, рече Наришкин. „Постојат веродостојни податоци дека украинскитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кремљ во вторникот соопшти дека новата средба меѓу шефот на руското разузнавање Сергеј Наришкин и директорот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) Вилијам Барнс би можела да биде корисна, без да даде индикации кога тоа би можело да се случи. Loading… На нивниот состанок во Анкара во ноември минатата година,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на руската надворешна разузнавачка служба Сергеј Наришкин и директорот на ЦИА Вилијам Барнс разговараа во Анкара за спречување избувнување на нуклеарна војна, изјави турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган на новинарите на враќање од самитот на Г-20 во Бали. Loading… – Според информациите добиени од шефот на турската разузнавачка служба,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на американската Централна разузнавачка агенција Бил Бурнс, кој повеќепати водел деликатни преговори со Русите, оваа недела се сретна со директорот на руската служба за надворешно разузнавање Сергеј Наришкин во Анкара. Loading… Иако деталите од нивниот разговор не се познати, Вашингтон тврди дека средбата не била поврзана со можни мировниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фахретин Алтун, шеф за медиуми и комуникации во турското претседателство, потврди дека директорот на Руската служба за надворешно разузнавање (СВР) Сергеј Наришкин и директорот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) Вилијам Барнс одржале состанок во понеделникот во Анкара. Loading… „Го потврдуваме состанокот на директорите на руските и американските разузнавачки службиПрочитај повеќе