село Матејче

Сподели со своите пријатели

Во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во манастирскиот комплекс во селото Матјче во Липково денеска беше одбележан празникот Мала Богородица. Loading…     Голем број верници денеска присуствуваа на светата литургија во манастирскиот комплекс кој се реконструира. Министерството за култура издвои финансиски средства за реконструкција и реставрација на овој религискиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Триесет и четиригодишен жител на липковското село Матејче бил приведен вчера поради издржување затворска казна. Loading… – На 12.02.2023 во 09.00 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода С.Л.(34) од село Матејче, Општина Липково, информираат од кумановската полиција. Како што се додава во соопштението, тој бил баранПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Обезбедени се, ако не се лажам, околу милион и пол денари за мерки за заштита при што понатаму ќе продлжиме со реставација на самиот манастирски комплекс и на самата црква во Матејче“ изјави министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска. Loading… Таа додаде дека ставката за заштита на културното наследство во опасностПрочитај повеќе