Сашо Тодоровски

Сподели со своите пријатели

Актерите од Театар Куманово денеска оддржаа едукативен час со учениците од подрачното училиште во селото Орашац кое спаѓа под училиштето „Кочо Рацин“ од Куманово. Loading…     Актерите од Театар Куманово, Сања Русеска, Никица Јанковски и Анастасија Величковиќ зборуваа и им објаснуваа на учениците кое е значењето на театарот, какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за култура ги прифатило и одобрило средства за 80 отсто од проектите со кои аплицирал Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ Куманово за годишната програма за 2024 година. Loading… Според директорот Сашо Тодоровски, тоа се 4 милиони и 600 илјади денари, кои се надева ќе ја збогатат културната програма иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово вчеравечер беше одбележана 75-годишнината од формирањето на Театар Куманово, а за тој повод беше промовирана и монографија. Loading…     Автори на монографијата се Кети Дончевска-Илиќ, Симона Тоскиќ, Сашо Костовски и Зоран Зафировски.     Директорот на НУЦК „Трајко Прокопиев“ Сашо ТодоровскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со премиерна изведба на претставата „Љубовна терапија“, Театар Куманово во сабота ќе го затвори годинешното издание на МТФ „Денови на комедија“. Loading… Според директорот на НУЦК „Трајко Прокопиев“ Сашо Тодоровски, ова е успешен процес со надеж дека ќе донесе уште поуспешна премиера. – Ова е една млада надежна екипа наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Театар Куманово со претставата „Црвенкапа“ вечерва настапи на Фестивал на младите во Ловеч, Бугарија. Loading… Тоа е Фестивал на кој учестуваат млади уметници, актери и режисери од Бугарија и регионот. – Најмладата публика уживаше во претставата и ја награди со голем аплауз. За претставата добивме признание за учество за одличнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Над 3.000 посетители забележа досега Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ кој 26та година по ред се одржува во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово. Loading…     Со вчерашната претстава „Илуминати“ на Театар Комедија од Скопје програмата дојде до половина од годинешните предвидени претстави.     – НаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово вчеравечер беше отворено 26то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading…     „Синиот портокал“ на Театар Велес ја проследија над 600 гледачи на отворањето на фестивалот, кој годинава ќе има 11 претстави од Македонија и регионот.     ФестивалотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претстави од Македонија, Србија, Хрватска и Бугарија годинава годинава ќе се најдат на 11-дневниот Драмски театарски фестивал „Денови на комедија“ во Куманово. Loading… Како што соопшти директорот на НУЦК „Трајко Прокопиев“ Сашо Тодоровски и годинава на публиката ќе ѝ бидат понудени квалитетни претстави од театарите од Македонија и регонот.  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Актерот и режисер Коле Ангеловски е ќе го добие признанието Васил Иљоски како лауреат на годинешното издание на Драмскиот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading…     Директорот на Националната установа Центар за култура „Трајко Прокопиев“, Сашо Тодорвски, на денешната прес конференција рече дека Ангеловски е човекот кој активно билПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На малата сцена на НУЦК „Трајко Прокопиев“ утре со почеток во 18 часот кумановскиот театар премиерно ќе ја изведе претставата за деца „Црвенкапа“. Loading… Како што информираше денеска директорот Сашо Тодоровски, подотовките се започнати во текот на изминатите два месеци. – Се надеваме дека ќе има интерес како и заПрочитај повеќе