Сашко Коцев

Сашко Коцев е македонски театарски, филмски и телевизиски актер, стендап комичар и водител.

Според податоците од неговата биографија Коцев е роден на 28 ноември 1981 во Куманово.

Коцев дипломирал на Факултетот за драмски уметности – Скопје во класата на Владимир Милчин.

Во својата богата актерска кариера има одиграно бројни претстави и освоено многубројни домашни и меѓународни признанија.

Од 2006 година Коцев е вработен во Македонскиот народен театар како актер. На пошироката јавност е познат како водител на престижниот фестивал „Златна бубамара на популарноста“.

Важи за еден од најдинамичните и најпопуларните стендап комичари, пионер на овој сценски жанр во Македонија;

Во продолжение сите вести поврзани со Сашко Коцев.

Сподели со своите пријатели

Сашко Коцев е еден од омилените актери на публиката. Со години вработен во МНТ, зад себе има куп улоги, филмови, серии, стендап-комедии. Годинава недостигаше на „Бубамара“, со филмот „Налепница“ ги собра сите награди, а на 6 мај во Скопје ќе биде премиерата на „Нешто слатко“, во кој игра со ЈеленаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Акеторот Сашко Коцев деновиве освои награда за најдобар актер на „Beirut Shorts International Film Festival“, односно фестивалот за кратки филмови во Бејрут. Loading…     Актерот, роден во Куманово, во Либан ја освои наградата поради неговата улога во краткиот филм „Налепница“ на Георги Унковски.     Но, ова не еПрочитај повеќе