Војна во Украина (Page 2)

На 24 февруари 2022 година, Русија започна голема инвазија на Украина, означувајќи голема ескалација на тековната Руско-украинска војна.

Инвазијата започна утрото на 24 февруари, кога Путин најави „специјална воена операција“ за „демилитаризација и денацизирање“ на Украина.

Неколку минути подоцна, проектили и воздушни напади ја погодија цела Украина, вклучувајќи го и главниот град Киев. Следеше голема копнена инвазија од повеќе правци.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски донесе воена состојба и општа мобилизација на сите машки украински државјани меѓу 18 и 60 години. Ним им беше забрането да ја напуштат земјата.

Руските напади првично беа започнати на северниот фронт од Белорусија кон Киев. Северо-источниот фронт кон Харков, јужниот фронт од Крим и југоисточниот фронт од Луганск и Доњецк.

Во текот на март, руското напредување кон Киев запре. Поради големите загуби и силниот украински отпор, руските трупи се повлекоа од Киевската област до 3 април.

На 19 април, Русија започна обновен напад на Донбас, кој се одвива многу бавно. Луганската област беше целосно заземена до 3 јули, додека другите фронтови останаа главно неподвижни.

Во исто време, руските сили продолжија да бомбардираат и воени и цивилни цели далеку од линијата на фронтот. Меѓу нив и Киев, Лавов, Серхиивка во близина на Одеса и Кременчук.

На 20 јули, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров објави дека Русија ќе одговори на зголемената воена помош што Украина ја добива од странство како оправдување на проширувањето на фронтот за „специјални операции“ за да вклучи воени цели и во Запорожската област и во Херсонската област надвор од оригинални цели на областите на регионот Донбас.

Во продолжение последните вести поврзани со Руско-украинска војна.

Сподели со своите пријатели

Се чини дека Русија ги префрли сите воени сили на фронтот во Украина и ја остави границата со таа земја целосно незаштитена. Loading… Звучи неверојатно, но тоа може да се заклучи од последниот упад на непријателските единици во регионот на Белгород, каде силите под контрола на Киев влегоа длабоко наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Беспилотни летала гаѓаа неколку цели во руската област Белгород синоќа, изјави гувернерот на тој регион. Loading… „Ноќта не беше мирна. Имаше многу напади со беспилотни летала. Голем дел од нив беа пресретнати од противвоздушна одбрана“, изјави Вјачеслав Гладков на Телеграм. Во нападите нема жртви, но оштетени се возила, куќи иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија се согласува со Западот дека украинската војна не треба да стане замрзнат конфликт и ќе продолжи да ги остварува своите цели во Украина, изјави за ТАСС портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Loading… На прашањето дали Русија го дели мислењето на Западот дека не треба да се дозволи воениот конфликтПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот премиер Риши Сунак изјави дека западните сојузници на Украина се подготвени да ја поддржат во војната со Русија „со години“. Loading… Сунак на конференција за одбрана во Лондон рече дека руската стратегија „да се чека луѓето (на Запад) да се уморат, да се здосадат… нема да функционира“, пишува ФајненшлПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Пентагон, Пет Рајдер, рече дека украинските пилоти Ф-16 ќе бидат обучени на локации во Европа. Loading… „Но, кога станува збор за… кога ќе започне таа обука, како ќе бидат обезбедени тие авиони, кој ќе ги обезбеди, ние продолжуваме да работиме со нашите меѓународни партнери на тие прашања“, речеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кремљ соопшти дека „украински милитанти“ сѐ уште се активни во руската погранична област Белгород, еден ден откако локалните власти прогласија антитерористичка операција за да се одбие, како што велат, диверзантската група од Украина. Loading… Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека руската воена кампања во Украина е започната за даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Борбите во Бахмут ослабеа, но гранатирањето продолжува во околината, објави Украина, наведувајќи дека нејзините војници држат мало упориште на работ на градот и дека руските сили ги чистат окупираните области. Loading… Руските сили објавија во саботата дека презеле целосна контрола врз Бахмут во источна Украина по речиси една година тешкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на американското воено воздухопловство Френк Кендал смета дека Ф-16 нема значително да влијаат на воената победа на Украина над Русија, признавајќи дека борбените авиони од САД нема да бидат пресвртница во војната бидејќи воздушната моќ нема одлучувачка улога во конфликт. Loading… „Ф-16-те ќе им дадат на Украинците зголемување наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Високиот претставник на Европската унија за надворешна и безбедносна политика, Жозеп Борел, денеска изјави дека обуката на украинските пилоти за летање со борбени авиони Ф-16 од четвртата генерација веќе започна во неколку земји, вклучително и Полска. Loading… Како што јави дописникот на украинската агенција Униан, Борел, пред состанокот на министритеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ретко во историјата на војувањето толку многу е кажано и толку многу изгубено за место од толку мало значење. Тоа беше битката за Бахмут. За сега. Loading… Водачот на руската платеничка армија, Вагнер, во саботата тврдеше дека неговите луѓе го освоиле украинскиот град по „224 дена борби“. Украина го отфрлиПрочитај повеќе