Романија (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Во Романија денеска ќе пристигне извидувачки авиони на НАТО за да го зајакне источниот блок на Алијансата и да помогне во следењето на активностите на руската армија. Loading… Минатата недела НАТО најави распоредување на авиони со системи за предупредување и контрола (AVAKS) во Романија, каде што ќе почнат да летаатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Романската полиција ја проширува истрагата против поранешниот шампион во кик бокс, Ендрју Тејт. Loading… Во текот на претходниот викенд беа запленети неколку негови луксузни автомобили, а беа претресени уште седум имоти и ново реновирана вила под Карпатите. Во саботата, на 14 јануари, романската полиција конфискуваше неколку луксузни автомобили на неговиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Организацијата на Северноатлантскиот договор (НАТО) ќе премести неколку свои извидувачки авиони од својата база во Германија во Романија за да ја надгледува руската воена активност. Loading… Во вторник, на 17 јануари, во Букурешт треба да пристигнат системите за воздушно предупредување и контрола на надзорот (АВАКС), „за да го поддржат зголеменотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Романија загубила 1,1 милион жители во изминатите 11 години, а нејзиното население падна на 19,05 милиони во тренд поттикнат од миграцијата и демографијата, покажаа прелиминарните пописни податоци објавени од Националниот завод за статистика во петокот. Loading… Луѓето на возраст над 65 години сочинуваат околу една петтина од населението, покажуваат податоците.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Романија, Богдан Ауреска, ја покани амбасадорката на Австрија во Букурешт, Аделхајде Фоли, за да ѝ врачи протестна нота поради нефер и непријателски однос на Австрија во однос на приемот на Романија во Шенген. Loading… Од Министерството посочија дека ваквиот гест на Австрија ќе има последициПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Камион на компанијата Кока-Кола украсен со божиќни украси се запалил додека возел по фреквентен пат во главниот град на Романија, Букурешт, пишува Би-би-си. Loading… Засега не е познато зошто избувнал пожарот. Возачот успеал да излезе од возилото пред да биде зафатено во пламен. Пожарникарите брзо го изгаснале пожарот и немаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во главниот град на Романија денеска почнува дводневен состанок на министрите за надворешни работи на членките на НАТО, чиј фокус ќе биде зајакнување на поддршката за Украина во нејзината борба против руската инвазија. Loading… Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг најави дека учесниците на состанокот во Букурешт ќе посветат најголемоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Романија и Бугарија одлучија да нарачаат дополнителни повеќенаменски борбени авиони Ф-16 за нивните вооружени сили, така што вкупниот број на тие авиони што ќе ги имаат двете држави порасна на 65 авиони. Loading… Според порталот Balkan Security Network, истиот ден – 4 ноември, Романија потпишала договор за набавка на 32Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Членките на Европската унија, Хрватска, Романија и Бугарија ги исполнуваат условите за влез во Шенген, а Германија ќе работи на тоа да станат полноправни членки на безграничната област, изјави во понеделникот во Прага германскиот канцелар Олаф Шолц, јавуваат агенциите. Loading… „Шенгенот е едно од најголемите достигнувања на Европската унија иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Романија нарача шест хеликоптери Black Hawk за службите за итни случаи, а пилотите назначени за тие авиони веќе се во Соединетите Американски Држави (САД) на преквалификација. Loading… Според порталот Balkan Security Network, пилотите припаѓаат на романското Министерство за внатрешни работи и на Флорида ќе поминат теоретска обука и летање наПрочитај повеќе