Романија

Сподели со своите пријатели

Откако Словенија изрази подготвеност да испрати тенкови во Украина, Романија наскоро би можела да го стори истото, што ќе биде првпат тенкови од регионот да се приклучат на донираните оклопни возила на другите членки на НАТО како дел од помошта за Киев за одбрана од руските инвазија. Loading… Според порталотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денес беше домаќин на министерот за надворешни работи на Романија Богдан Ауреску, кој престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Loading… Една од централните теми на разговорите беше руската воена агресија во Украина и севкупните импликации на овој чин врз стабилноста и безбедностаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Автомобил утрово удри во вратата на руската амбасада во Букурешт, Романија, јави руската државна новинска агенција ТАСС. Loading… Инцидентот се случил околу 6:30 часот по локално време, јави ТАСС, повикувајќи се на Радио Романија. Според радиостаницата, автомобилот после тоа се запалил, пренесува ТАСС.   Шанел ја ограничува продажбата на своитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Наставници од девет европски земји деновиве се во Куманово, а во рамките на проектот „Our story, true story“.   Loading…   Гостите од Полска, Турција, Чешка, Словачка, Литванија, Португалија, Германија и Романија во рамките на својот престој во Куманово ќе ја имплементираат втората фаза од проектот, која вклучува подготовка наПрочитај повеќе