Романија

Сподели со своите пријатели

Само Хрватите и Романците во ЕУ ги казнуваат проститутките, а здруженијата, народниот правобранител и опозицијата се залагаат за казни за клиентите или за декриминализација, односно тоа да биде регулирана работа како и секоја друга – со здравствено и пензиско осигурување и работно време. Loading… Извештај на народниот правобранител Од КанцеларијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Романија. Loading… Епицентарот на земјотресот бил на 14 километри од градот Тулничи, а земјотресот е регистриран на длабочина од околу 63 километри. Засега нема информации за материјална штета.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во 10:08 часот силен земјотрес ја погоди Романија во близина на градот Гатаја, недалеку од границата со Србија. Loading… Според информациите на Европскиот сеизмолошки центар, земјотресот бил со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот, како што е наведено на нивната веб-страница, можел да се почувствува и во Вршац.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 3,4 степени според Рихтеровата скала утринава ја погоди областа Вранча во Романија, откако регионот синоќа беше погоден од земјотрес со јачина од 3,6 степени. Loading… Епицентарот на земјотресот со јачина од 3,6 степени бил на длабочина од 99,4 километри, а епицентарот на земјотресот со јачина одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Романија и Бугарија постигнаа договор со Австрија за делумно пристапување во Шенген зоната во март 2024 година, во поморската и воздушната гранична зона, соопшти романската влада. Loading… „После 13 години Романија конечно ќе се приклучи на Шенген! Имаме политички договор за ова“, напиша романскиот премиер Марсел Чолаку на Фејсбук. РоманскотоПрочитај повеќе

a flag on a pole

Сподели со своите пријатели

Романското Министерство за здравство прогласи епидемија на морбили во вторникот, откако регистрираше скоро 2.000 нови случаи во 29 од нејзините 41 округ. Loading… Ова ќе помогне да се зголемат стапките на вакцинација кај ранливите деца, рекоа властите. Министерството ги идентификуваше децата на возраст од 9 до 11 месеци, како иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Француските власти го уапсија лидерот на мултинационалната организација за тантричка јога, Грегоријан Биволару (71), под сомнение дека ги индоктринирал женските следбеници за сексуална експлоатација. Loading… Романскиот гуру, шеф на Атман Јога федерацијата, беше приведен за време на полициска операција низ Париз, изјави судски функционер, кој не беше овластен јавно даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германија од крајот на ноември ќе распореди борбени авиони Еурофајтер во Романија за поддршка на патролната мисија на НАТО, изјави денеска извор од безбедносните сили. Loading… Истиот извор наведува дека првата група од осумдесет германски војници ќе пристигне денеска во воената база кај Констанц, каде што ќе бидат стационирани. ГерманскитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четири лица загинаа, а пет се повредени утринава во експлозија на гасовод на градилиште на автопат во источниот округ Вранча во Романија, соопшти владината служба за итни случаи. Loading… Според информациите, пожарот е изгаснат, а повредените се пренесени во болница. И загинатите и повредените во пожарот вршеле градежни работи наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина испорача 8,1 милиони тони жито преку романското пристаниште Констанца на Црното Море во првите седум месеци од оваа година, со забавување откако Русија ја нападна украинската пристанишна инфраструктура. Loading… Украинските житарки сега се извезуваат од пристаништето Констанца, од каде традиционално Романија ги извезува своите житарки, како и Унгарија иПрочитај повеќе