Реџеп Таип Ердоган (Page 18)

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во петокот се договориле дел од исплатата за рускиот гас да биде во рубљи, пренесе Интерфакс, цитирајќи го рускиот вицепремиер Александар Новак. Loading… За време на четиричасовната средба во црноморското одморалиште Сочи, двајцата лидери се договориле и за подобрување наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган планира телефонски да разговара со претседателите на Русија и Украина Владимир Путин и Владимир Зеленски за ситуацијата во Украина во наредните денови, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевлут Вуавушоглу. Loading… Тој рече дека Анкара одржува постојани телефонски контакти со Русија и Украина, пренесуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот Реџеп Таип Ердоган изјави дека средбата меѓу Путин и Зеленски може да се одржи во Истанбул. Loading… „Можеби ќе има самит на лидерите во Истанбул. Ние, како Турција, ќе бидеме многу среќни“, рече Ердоган. „Вчера имавме средба со господинот Зеленски. Денеска ќе имаме средба со господинот Путин. Им кажавмеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателите на Русија и Белорусија, Владимир Путин и Александар Лукашенко денеска разговарале телефонски, пренесе агенцијата Белта. Loading… Рускиот претседател Владимир Путин за време на телефонскиот разговор го информирал својот белоруски колега Александар Лукашенко за текот на руската воена операција во Украина и дал оценка за преговорите меѓу руските и украинскитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претставникот на украинската делегација на разговорите со Русија, Александар Чаљи изјави дека разговорите се спасени благодарение на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Loading… Според него, разговорите биле многу тешки во саботата.   Украинците истрелаа моќна ракета кон Луганск   – Мораме да му оддадеме почит на претседателот Ердоган. Бидејќи разговоритеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските и украинските преговарачи започнаа разговори во Истанбул во вторникот, а турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган им рече дека нивниот напредок може да го отвори патот за средба меѓу двајцата лидери. Loading… Обраќајќи им се на преговарачите, кои се сретнаа во живо по повеќе од две недели, Ердоган рече декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган разговарал со рускиот претседател Владимир Путин и се согласил следната рунда разговори меѓу Украина и Русија да се одржи во Истанбул. Loading… Ердоган го повикал Путин да го прекине огнот и подобри хуманитарни услови за цивилите по руската инвазија на Украина, објави неговиот кабинет.  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„САД работат против интересите на Турција, Иран, а можеби и Русија на северот на Сирија, каде испраќаат воени залихи во областа под контрола на курдските сили“, рекол турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. – Ако САД велат дека испраќаат 5.000 камиони и 2.000 теретни авиони оружје за борба против Исламската државаПрочитај повеќе