Реџеп Таип Ердоган

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го призна поразот на неговата Партија на правдата и развојот (АКП) на општинските избори во неделата. Loading… Главниот противник на владејачката партија, Републиканската народна партија (ЦХП), успеа да ги задржи градоначалничките места во Истанбул и Анкара, кои партијата на Ердоган ги загуби пред пет години.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турција најостро го осудува терористичкиот напад врз концертната сала во Москва, во кој загинаа најмалку 115 лица, изјави во саботата турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Loading… „Изразуваме сочувство до руската влада за терористичкиот напад на концертната сала во Москва и остро го осудуваме нападот“, рече Ердоган на состанокот во главниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган апелираше до меѓународната заедница да изврши поголем притисок врз Израел за да обезбеди доставување поголема хуманитарна помош во Појасот Газа, додавајќи дека Анкара ќе ја зголеми количината на хуманитарна помош што ќе ја испрати за време на светиот муслимански месец Рамазан. Loading… Ердоган ги критикувашеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска пристигна во Турција, каде ќе присуствува на дел од годишниот дипломатски форум во медитеранското одморалиште Анталија. Loading… Предвидена е средба со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и министерот за надворешни работи Хакан Фидан. Турција се обидува да ги оживее мировните преговори меѓуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска разговараше со неговиот руски колега Владимир Путин. Loading… Дирекцијата за комуникации на турското претседателство соопшти дека Путин во телефонски разговор му го честитал роденденот на Ердоган, пренесува ТРТ. Се известува и дека Путин му се заблагодарил на Ердоган за неговиот придонес воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Не може да има мир додека Израел не ги признае основните права на палестинскиот народ и формирањето на државата Палестина во границите од 1967 година, изјави во четвртокот турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Loading… Турскиот претседател рече дека повиците за мир во Појасот Газа, каде Израел уби повеќе од 28.000Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека односите меѓу Турција и САД покажуваат позитивен тренд, откако постигна напредок во договорот за продажба на американски авиони Ф-16 на Анкара, објавија денеска турските медиуми. Loading… Ердоган во средата на новинарите за време на повратниот лет од Каиро изјави дека има се повеќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска пристигна во посета на Египет, каде што ќе се сретне со својот колега Абдел Фатех Ал Сиси за прв пат од 2012 година. Loading… Ердоган нагласи дека дијалогот ќе се фокусира на израелските акции во Појасот Газа, пренесува Ројтерс. Лидерите, чии односи беа нарушениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Партијата АКП на Ердоган работи на формирање огранок во Германија. За почеток, како што пренесуваат медиумите, таа би можела да учествува на европските избори на 9 јуни. Loading… Своето незадоволство го изразуваат политичарите на повеќе партии во Германија. Политичарите од повеќе партии во Германија изразија загриженост поради можното формирање наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белата куќа денеска испрати писмо до членовите на Конгресот во кое ги повикува да ја одобрат продажбата на Lockheed Martin F-16 и комплетите за модернизација на Турција во вредност од 20 милијарди долари, објави Ројтерс, повикувајќи се на неименувани извори. Loading… Турскиот парламент во вторникот ја ратификуваше кандидатурата на ШведскаПрочитај повеќе