Прага

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон во вторник ќе престојува во Прага за да се сретне со чешкиот претседател Петр Павел и премиерот Петр Фиала за зајакнување на „политичкиот и стратешкиот дијалог“ за поддршка на Украина, пренесува Euractiv. Loading… Патувањето на Макрон доаѓа по самитот на високо ниво за поддршка на УкраинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во главниот град на Чешка пристигнаа повеќе од 500 трактори, а пристигнуваат и повеќе возила, пренесува чешкиот портал Новинки. Loading… Насобраните земјоделци свиреа додека министерот за земјоделство Марек Виборни влезе во зградата на ресорното министерство. Протестот е во организација на Синдикатот на земјоделските работници и Здружението на слободни синдикати. ПортпаролотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Чешката влада ќе обезбеди помош за домаќинствата за да не трошат повеќе од 30 отсто од својот приход за домување во услови на огромни поскапувања на гасот и струјата, изјави премиерот Петр Фиала. Loading… – Надоместокот за трошоците за домување ќе се додаде на најавените 66 милијарди круни (2,73 милијардиПрочитај повеќе