Полска (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Франција и Полска побараа посилни ограничувања на увозот на прехранбени производи од Украина, со цел да се спречи, како што наведоа, дестабилизација на европските земјоделски пазари и нови протести на земјоделците. Loading… Членките на Европската унија во Брисел разговараат како да се продолжи бесцаринскиот увоз на земјоделски производи од УкраинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц ќе се сретнат денеска во обид да ги поправат односите оштетени од нивниот став за војната во Украина. Loading… По средбата, на двајцата шефови на држави ќе им се придружи и полскиот претседател Доналд Туск во таканаречениот „Вајмарски триаголник“, со надежПрочитај повеќе

flag, poland, patriotism

Сподели со своите пријатели

Полската влада одлучи да отповика повеќе од 50 амбасадори именувани од претходната влада на партијата Право и правда, а реконструкцијата на надворешната политика на земјата ја поддржа премиерот Доналд Туск, соопшти Министерството за надворешни работи на таа земја. Loading… „Владата верува дека неопходната промена на полските амбасадори ќе помогне наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полска и САД разговараат за развој на соработка во областа на нуклеарната енергија, изјави вечерва во Вашингтон полскиот претседател Анджеј Дуда по средбата на полската делегација, во која беше и полскиот премиер Доналд Туск, со американскиот претседател Џозеф Бајден. Loading… Дуда рече дека во среда ќе ја посети американската државаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот претседател Анджеј Дуда најави дека на утрешната средба со американскиот претседател Џозеф Бајден ќе побара членките на НАТО да се обврзат минимумот што треба да го потрошат за одбраната да биде три отсто од БДП, а не претходно доброволно преземената обврска од два отсто. Loading… „Сакам да предложам заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот премиер Доналд Туск изјави дека Полска ќе побара од Европската комисија да воведе „целосни санкции“ за руските и белоруските земјоделски и прехранбени производи. Loading… „Би сакал целата ЕУ да одлучи за санкции против Русија и Белорусија, кога станува збор за земјоделските и прехранбените производи“, им рече Туск на новинаритеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полските земјоделци веќе три недели ги блокираат граничните премини со Украина. Се нагласува дека спорот за транспортот на украинското жито ќе биде решен до крајот на март Loading… Во Варшава, главниот град на Полска, се најавуваат големи протести на земјоделците, додека им се ветени европски фондови, јавува Anadolu. Имено, какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски го повика претседателот на Претставничкиот дом на САД, Мајк Џонсон, да дозволи гласање за новата американска помош за Украина и рече дека Џонсон ќе биде виновен доколку законот не биде усвоен и Русија напредува на бојното поле. Loading… Во обраќањето до истражувачкиот центарПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот премиер Доналд Туск денеска го отфрли апелот на претседателот на Украина Володимир Зеленски да се сретне итно, можеби заедно со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејнен, уште утре на границата за да се реши ескалацијата на блокадите на граница со Украина поради протестите на полските земјоделци иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полските земјоделци најавија дека ќе ги интензивираат протестите на границата со Украина, блокирајќи го речиси целиот сообраќај во, како што велат, обид да се спаси нивната егзистенција, додека Киев тврди дека ситуацијата влијае на одбранбените способности на Украина. Loading… Портпаролот на полскиот Солидарен сојуз на фармери, Адријан Вавржињак, најави декаПрочитај повеќе