Петро Порошенко

Сподели со своите пријатели

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко изјави дека моментално се активни „само 30 отсто од бригадите“ резервирани за контраофанзива. Loading… Тој додаде дека се загрижени поради недостатокот на воздушна доминација на Украина и супериорните руски борбени авиони и противвоздушна одбрана. „Сепак, и покрај сето тоа, покажавме напредок за време на овааПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко изјави дека уривањето на браната Нова Каховка во регионот Керсон е „катастрофа“ за Украина. Loading… „Погодени сме во срцето и ова е најголемата вештачка катастрофа во 21 век“, изјави Порошенко за Си-Ен-Ен. Тој исто така изјави дека артилериските камиони ќе бидат испратени на југ доПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Изјавите на поранешниот претседател на Украина Петро Порошенко, поранешната германска канцеларка Ангела Меркел и поранешниот француски претседател Франсоа Оланд за договорите од Минск потврдуваат дека рускиот лидер Владимир Путин направил се како што треба кога одлучил да основа невладина организација, нагласи претседателскиот секретар Дмитриј Песков. Loading… „Знаеме дека Порошенко, МеркелПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Оправданувајќи го со вонредната состојба во земјата, украинската влада одлучи да ги национализира стратешките компании во земјата, кои досега беа во сопственост на олигарси. Loading… Меѓу нив, најинтересен е секако Игор Коломојски, олигарх кој бил близок со претседателот Зеленски. Коломојски беше сопственик на телевизискиот канал 1+1, кој ја емитуваше серијатаПрочитај повеќе