Песков: Порошенко, Меркел и Оланд потврдија дека Минск-2 е параван за нив

Сподели со своите пријатели

Изјавите на поранешниот претседател на Украина Петро Порошенко, поранешната германска канцеларка Ангела Меркел и поранешниот француски претседател Франсоа Оланд за договорите од Минск потврдуваат дека рускиот лидер Владимир Путин направил се како што треба кога одлучил да основа невладина организација, нагласи претседателскиот секретар Дмитриј Песков.

Loading...

„Знаеме дека Порошенко, Меркел и Оланд го потврдија тоа за нив, а тоа значи и за Украина, за Франција и Германија, договорите од Минск не беа ништо повеќе од покритие за камуфлирање на нивните намери да ја подготват Украина да го реши проблемот со Донбас со сила. Ова уште еднаш нагласува дека Путин направил се што е сосема правилно со тоа што решил да основа невладина организација за да ги спаси луѓето што живеат во Донбас“, рече портпаролот на Кремљ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шолц сака нов мандат како канцелар

Тој негативно одговори на прашањето на еден од новинарите дали во текот на осумте години пред почетокот на НМД се разгледувала опцијата за руска воена помош за Донбас.

„Не, за ова прашање не се разговарало. Се разбира, внимателно набљудувавме што се случува во Украина и ја видовме тековната милитаризација на Украина, ја видовме подготовката на Украина да се обиде насилно да го реши проблемот со Донбас, што, се разбира, во тој момент ќе го уништи постоењето на Договорите од Минск, кои веќе паднаа во заборав, додаде Песков.

Претходно Порошенко изјави дека договорите од Минск потпишани во 2015 година овозможиле реформи во украинските вооружени сили и формирање меѓународна коалиција против Русија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сирски: Руските сили се далеку подобро опремени, целта е ослободување на Крим

Во декември, во интервју за германскиот весник Die Zeit, Меркел го нарече склучувањето на договорот од Минск „обид да и се даде време на Украина да стане посилна“.

Според неа, „на сите им било јасно“ дека конфликтот е замрзнат и дека проблемот не е решен, „но тоа е она што и дало на Украина непроценливо време“.

Подоцна Оланд, кој учествуваше и во преговорите за Пакетот мерки за спроведување на договорот од Минск од 2015 година, ги потврди зборовите на Меркел, пренесува Тасс.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.