Париз

Сподели со своите пријатели

Шефот на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, на покана на францускиот претседател Емануел Макрон ќе пристигне во Париз на 6 мај. Loading… Повод е одржувањето на трилатерална средба со кинескиот претседател Си Џинпинг, кој е во посета на Франција, објави на мрежата Х портпаролот на претседателот на Европската комисија.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Девет лица се уапсени откако полициска станица во париското предградие Ла Курнев беше нападната доцна во неделата по судирите меѓу младите и полициските сили, изјави началникот на париската полиција. Loading…     Десетици млади луѓе нападнаа полициска станица во предградие на Париз со пиротехнички средства и молотови коктели, откако 18-годишенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од воз на железничката станица Гаре ду Норд во Париз е украдена торба со лаптоп и два УСБ-а, со полициски планови за обезбедување на Олимпијадата во Париз. Loading… Чантата му припаѓала на инженер вработен во париската градска управа. 56-годишникот ѝ објаснил на полицијата дека торбата ја ставил во багажниот просторПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 20 европски лидери ќе се соберат денеска во Париз за да испратат порака до рускиот претседател Владимир Путин за европската одлучност во однос на Украина и да се спротивстават на наративот на Кремљ дека Русија ќе победи во војната, која влегува во третата година, објави Елисејската палата. Loading… ФранцускиотПрочитај повеќе

eiffel tower in paris during sunset

Сподели со своите пријатели

Ајфеловата кула денеска втор ден по ред останува затворена поради штрајк на вработените кои се борат за повисоки плати и поинаков начин на управување со најпознатата туристичка атракција во Париз, тврдат извори блиски до синдикатот. Loading… Градот Париз, главниот акционер на компанијата (Сете) што управува со Ајфеловата кула, „засега одбиваПрочитај повеќе

Eiffel Tower at Paris, France

Сподели со своите пријатели

Ајфеловата кула во Париз, една од најпопуларните туристички атракции во светот, денеска беше затворена поради штрајк на нејзините вработени, изјавија за француски AFP синдикатите CGT и FO. Loading… Причина за штрајкот е незадоволството од финансиското управување во рамките на градското претпријатие СЕТЕ кое стопанисува со кулата. Оваа компанија на својатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Француските земјоделци втор ден ги блокираат стратешките патишта околу Париз, а членовите на Конфедерацијата на селаните ги блокираат и влезовите во дистрибутивните центри во Кавајон во департманот Воклуз, на југот на Франција, јавува БФМ ТВ. Loading… „Сакаме да ги блокираме логистичките центри бидејќи бараме подобра распределба на додадената вредност. МасовнатаПрочитај повеќе

aerial photography of Eiffel Tower in Paris during daytime

Сподели со своите пријатели

Во Париз, жителите и туристите повторно ќе можат да пливаат во Сена од 2025 година, за прв пат по повеќе од 100 години, објави во неделата градоначалничката Ана Идалго. Loading… Таа спомена три места кои ќе бидат отворени за јавноста, воден центар кој веќе делумно е во употреба, како иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Немирите во последните денови во Франција предизвикаа штета од најмалку 20 милиони евра на јавниот превоз во поширокото подрачје на Париз, објави регионалната транспортна управа. Loading… Како што објави денеска весникот „Паризиен“, штетата вклучува „запалени автобуси, еден опожарен трамвај, два оштетени трамваи и искршена улична опрема за јавен превоз“. ОдПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Немири и спорадични судири меѓу демонстрантите и полицијата се случија синоќа во париското предградие Нантер, како израз на растечкото незадоволство кај граѓаните во локалната заедница поради убиството на тинејџер при полициска интервенција. Loading… Полицаец во вторникот застрелал тинејџер (17), кој подоцна починал од раните, соопшти обвинителството во Нантер, пренесува порталотПрочитај повеќе