Париз (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Десетици глобални лидери ќе се состанат во четврток во Париз на самит за да бараат нов консензус за меѓународната економска реформа што ќе им помогне на земјите во развој зафатени со долгови да се соочат со растечките предизвици, особено климатските промени. Loading… Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека целта наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 37 лица се повредени во силна експлозија предизвикана од истекување гас во центарот на Париз во средата, соопшти министерот за внатрешни работи Џералд Дарманин, јавува Анадолија. Loading… Во изјава за новинарите на местото на експлозијата, Дарманин рече дека четири лица се во критична состојба. Тој додаде дека се веруваПрочитај повеќе

man in white dress shirt and blue denim jeans holding black and red shopping cart on near on near on

Сподели со своите пријатели

Парижаните со големо мнозинство гласаа за забрана на изнајмените електрични тротинети од улиците на француската престолнина во неделата, на необврзувачки референдум што градските власти рекоа дека ќе го почитуваат. Loading… За забраната гласале меѓу 85,77 и 91,77 отсто од граѓаните во 20-те квартови на Париз, се наведува на веб-страницата наПрочитај повеќе

aerial photography Eiffel Tower, Paris

Сподели со своите пријатели

На седмиот ден од штрајкот на собирачите на ѓубре, на улиците на Париз има околу 5.400 тони ѓубре, објави во неделата вечерта францускиот весник „Монд“, повикувајќи се на властите на градската општина. Loading… Ѓубраџиите штрајкуваат како дел од протестот поради пензиската реформа бидејќи и за нив е поместена старосната границаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку шест лица се повредени утринава во напад со нож на париската железничка станица „Гар ду Нор“, јавува француската телевизија БФМ. Loading… Францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин на Твитер објави дека „едно лице повреди неколку лица на железничката станица Гаре ду Норд во Париз“. Тој додаде дека тоаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неколку лица се повредени утрово во напад со нож на железничката станица Гар ду Нор во Париз, јавува француското радио. Loading… Според него, полицијата го убила осомничениот, пренесува Ројтерс. Полициските службеници не беа веднаш достапни за коментар. Бројот на повредени се уште не е соопштен, како и други детали заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалничката на Париз, Ен Идалго, во вторникот најави усвојување на „уличен код“ во летото 2023 година за да се спречи опасното однесување како што се велосипедистите кои поминуваат низ црвените светла и електричните скутери на тротоарите, кои се вообичаени на париските улици. – да се потисне опасното однесување Loading… ТежокПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сојузниците на Киев ќе се состанат денеска во Париз за да ѝ пружат итна помош на Украина и да и помогнат на земјата да ги надмине суровите зимски услови, во услови кога цивилната инфраструктура е загрозена од воени дејствија ширум земјата, пренесува Ројтерс. Loading… Околу 70 земји, институции и околуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Парискиот мировен форум, на кој ќе бидат собрани лидерите на бројни меѓународни организации и земји, почнува денеска. Loading… Овогодинешното петто издание на Форумот, насловен како „Излез од повеќекратна криза“, е посветено на најголемите предизвици на денешницата, меѓу кои се влошените климатски промени, брановите на пандемијата на коронавирусот, продлабочувањето на нееднаквостаПрочитај повеќе