Папа Франциско (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско им дозволи на свештениците да ги благословуваат истополовите бракови, што е значаен чекор напред за ЛГБТ луѓето во Римокатоличката црква. Loading… Водачот на Римокатоличката црква рече дека на свештениците треба да им се дозволи да благословуваат истополови и „невообичаени“ парови под одредени околности. Сепак, Ватикан додаде дека овиеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско, кој веќе поедностави многу од раскошните церемонии во Ватикан, одлучи да го стори истото со папскиот погребен ритуал и да биде првиот по повеќе од сто години што ќе биде погребан надвор од Ватикан. Loading… Папата, кој во недела ќе има 87 години, ги откри своите планови заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско ги повика службениците на Канцеларијата на главниот ревизор во Ватикан да се борат против „подмолноста на корупцијата“ во Светата столица и државата Ватикан и ја истакна важноста од елиминирање на корупцијата во Ватикан. Loading… На средбата со претставниците на тоа антикорупциско тело, Папата ја истакна потребата да сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско денеска за време на неговата неделна аудиенција рече дека се чувствува „многу подобро“ откако боледува од пневмонија, додавајќи дека сè уште му е тешко да зборува премногу. Loading… Папата му дозволи на еден од неговите соработници, Филипо Чампанели, да ги прочита неговите белешки во салата во Ватикан заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско ја водеше својата неделна аудиенција во средата и покрај грипот поради кој го откажа патувањето во Дубаи, но побара од помошникот да му чита. Loading… 86-годишниот понтиф, роден во Аргентина, изгледаше уморно и звучеше без здив додека им се обраќаше на публиката во Ватикан, велејќи: „Се уште неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско одлучи да го казни кардиналот Рејмонд Бурк, еден од неговите највисоки критичари. Loading… Му ги одзеде правата на субвенциониран стан во Ватикан и платата, потврдија две лица запознаени со одлуката. На минатонеделниот состанок на шефовите на канцелариите на Ватикан, Папата рече дека се противи на Бурк затоа штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Конфликтот меѓу Израел и Палестинците отиде подалеку од војната и е тероризам, изјави денеска папата Франциско за време на генералната аудиенција во Ватикан. Loading… „Слушнав дека и двете страни страдаат. Војните го прават тоа, но овде отидовме подалеку од војната: ова не е војна, ова е тероризам“, рече Папата поПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско вчера изјави дека ќе присуствува на климатската конференција COP28, која започнува следниот месец во Дубаи, што е првпат еден Папа да учествува во работата на еколошкиот состанок на ОН од почетокот на 1995 година. Loading… Во интервју за италијанската државна телевизија RAI TG1 News, Папата рече дека очекуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско во средата рече дека за да се стави крај на војните како сегашната во Појасот Газа, потребно е решение кое ќе создаде две држави за Израел и Палестина и повика Ерусалим да добие посебен статус. Loading… Во интервју за информативниот канал TG1 на италијанската државна телевизија РАИ, Франциско,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско денеска повика на прекин на непријателствата во Нагорно Карабах и на барање „мирни решенија за благосостојбата на народот и почитување на човечкото достоинство“. Loading… „Вчера дознав за вознемирувачки вести од Нагорно Карабах, каде и онака критичната хуманитарна ситуација се влоши поради вооружените конфликти. Ги повикувам сите инволвирани страниПрочитај повеќе