Пал Јонсон

Сподели со своите пријатели

Шведските власти денеска соопштија дека ќе испратат нова воена помош за Украина во вид на опрема во вредност од 7,1 милијарди круни, што е околу 633 милиони евра. Loading… „Причината зошто продолжуваме да ја поддржуваме Украина е прашање на хуманост и внимание. Русија започна незаконска, неиспровоцирана и неоправдана војна“, изјавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведскиот министер за одбрана Пал Јонсон денеска ја поздрави одлуката на унгарскиот парламент следната недела да гласа за членството на оваа нордиска земја во НАТО. Loading… „Се разбира дека ја поздравуваме оваа одлука“, рече Џонсон, според Ројтерс. Унгарската владејачка партија Фидес предложи парламентот на земјата да гласа за ратификација наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот министер за одбрана Хулуси Акар рече дека планираната посета на неговиот шведски колега на Анкара е откажана откако шведските власти дозволија протести во Стокхолм. Loading… „Во овој момент, посетата на шведскиот министер за одбрана Пал Јонсон на 27 јануари стана бесмислена. Затоа, ја откажавме посетата “, рече Акар. ШведскиотПрочитај повеќе