Турција ја откажа посетата на шведскиот министер за одбрана

Сподели со своите пријатели

Турскиот министер за одбрана Хулуси Акар рече дека планираната посета на неговиот шведски колега на Анкара е откажана откако шведските власти дозволија протести во Стокхолм.

Loading...

„Во овој момент, посетата на шведскиот министер за одбрана Пал Јонсон на 27 јануари стана бесмислена. Затоа, ја откажавме посетата “, рече Акар.

Шведскиот министер за одбрана Јонсон планираше да отпатува за Анкара следната недела на покана на неговиот турски колега, бидејќи нордиската земја се надева да ја натера Турција да ја ратификува својата кандидатура за членство во НАТО.

Акар рече дека со претседателот Таип Ердоган разговарал за недостигот на акција во врска со протестите во Шведска против Турција и му ја пренел реакцијата на својот шведски колега на маргините на состанокот на контакт групата за одбрана на Украина.

„Неприфатливо е да не се преземе чекор и да се реагира на тоа (протестите). Требаше да се направат потребните работи, да се преземат мерки“, рече Акар, според соопштението за печатот од турското Министерство за одбрана.

Турција вчера го повика шведскиот амбасадор затоа што властите дозволија протест закажан за денеска до турската амбасада во Стокхолм, каде треба да биде запален Куранот.