Олексеј Кулеба

Сподели со своите пријатели

Рускиот напад со дронови денеска предизвика значителна штета во регионот на Киев, некои делови се без струја, изјави Олексеј Кулеба, гувернер на Киевската област. Loading… Во раните утрински часови Русија ја нападна Украина со 35 дронови камикази, кои ја погодија критичната инфраструктура во Киев и целиот регион. Ова е третПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Половина од регионот што го опкружува главниот град на Украина ќе остане без струја во наредните денови по руските ракетни напади врз електрани, изјави регионалниот гувернер на Киев. Loading… Нападите од понеделникот, кои вратија делови од Украина во мрак, се најнови во серијата напади во текот на неколку недели коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Регионот Киев, вклучувајќи го и самиот главен град на Украина, се соочува со дефицит од 30 отсто во капацитетот за производство на електрична енергија по руските напади врз енергетската инфраструктура во текот на ноќта, објави денеска регионалниот гувернер Олексеј Кулеба. Loading… „Непријателот синоќа ги оштети објектите на енергетската инфраструктура наПрочитај повеќе