Одеса

Сподели со своите пријатели

Пет лица загинаа во руски ракетен напад врз градот Одеса во југозападна Украина, според новиот биланс објавен денеска од локалните власти. Loading… Бројот на жртвите од вчерашниот руски ракетен напад врз Одеса се искачи на пет, бидејќи едно лице почина во болница, напиша регионалниот гувернер Олег Кипер на социјалните мрежи.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Посетата на францускиот претседател Емануел Макрон на Украина треба да се случи во наредните недели, најави француското претседателство, со што уште еднаш ја одложи планираната посета на шефот на државата на таа земја. Loading… Макрон првично рече дека планира да ја посети Украина во февруари за да потпише билатерален безбедносенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во текот на ноќта руски дронови оперираа над Одеса. Во исто време, неколку експлозии се слушнаа и во Керч на истокот на Крим, додека мостот што го поврзува полуостровот со Русија беше блокиран. Loading… Украинските војници уништија 18 „шахеди“, известија од воздухопловните сили на вооружените сили на Украина, пренесува Униан.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Војната во Украина влезе во 739-от ден. Украинските власти најавуваат дека руските сили извршиле уште еден напад со дронови врз Одеса во текот на ноќта и дека најмалку две лица загинале. Loading… Од друга страна, службениците на ФСБ тврдат дека пронашле експлозивна направа во автомобил кој се обидувал да влезеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската армија соопшти дека едно од соборените руски беспилотни летала синоќа паднало на станбен дел на Одеса и предизвикало пожар во станот, во кој едно лице загинало. Loading… Наведено е дека од пожарот, кој брзо бил изгаснат, спасувачите успеале да извлечат женско лице, кое е хоспитализирано во „тешка состојба“, какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија лансираше 14 дронови и пет проектили кон Украина во текот на ноќта, соопштија во четвртокот украинските воздухопловни сили, а системите за противвоздушна одбрана уништиле 11 беспилотни летала. Loading… Воздухопловните сили на својот канал за пораки Телеграм објавија дека Русија е насочена главно кон јужна Украина. Регионалниот гувернер на ОдесаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во напад на руско беспилотно летало на украинското пристаниште Одеса повредени се три лица и предизвикана е штета на цивилната станбена инфраструктура, што доведе до евакуација на 130 лица, изјави регионалниот гувернер Олех Кипер на Телеграма. Loading… Одбранбените сили на јужна Украина одделно објавија дека собориле 11 беспилотни летала заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Утринава руската армија го таргетирала регионот Одеса и најверојатно со ракета „Оникс“ го погодила локалното бродоградилиште, јави украинската агенција Униан. Loading… Ракетата „Оникс“ може да достигне брзина и до 3.000 километри на час, а Ројтерс ја пренесува изјавата на гувернерот на Одеса Олех Кипер дека во нападот се ранети двеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските сили во текот на ноќта извршија напад со суперсонични противбродски ракети од типот „Оникс“ врз јужниот украински регион Одеса, при што е оштетена инфраструктурата на пристаништето, соопштија утрово украинските власти. Loading… Гувернерот Олех Кипер изјави дека четири лица се ранети во нападот, кој погодил сместувачки капацитет и објект заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија повторно го нападна регионот Одеса на југот на Украина користејќи 19 ронови и 14 проектили, при што рани едно лице и оштетена пристанишна инфраструктура, соопштија утрово украинските власти. Loading… „Москва го нападна регионот Одеса со офанзивни беспилотни летала и два вида ракети. Една жена е ранета и пренесена воПрочитај повеќе