OceanGate

Сподели со своите пријатели

Коосновачот на OceanGate, компанијата која го организираше трагичното патување со подморница до потонатиот брод Титаник, сега планира да испрати луѓе во Венера. Loading… Гилермо Сонлајн, кој е и основач и претседател на Humans2Venus, во интервју за Insider изјави дека се надева дека неговата нова компанија може да биде домаќин наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

И покрај тоа што подморницата на OceanGate неодамна имплодираше при нуркање кон потонатиот брод Титаник, при што животот го загубија сите пет патници во подморницата, се чини дека организаторите на „патувањето“ не сакаат да се откажат од овие експедиции. Или барем тоа не го соопштија јавно. Loading… Имено, на официјалнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Венди Раш е сопруга на Стоктон Раш, основач и извршен директор на OceanGate, кој се наоѓа на исчезнатата подморница. Таа е и правнука на патниците кои загинаа на Титаник, пишува Би-Би-Си. Loading… Станува збор за Исидор и Ајда Штраус кои патувале во прва класа на Титаник, а биле спомнати дуриПрочитај повеќе