Компанијата на исчезнатата подморница Титан нуди нови нуркања до Титаник

Сподели со своите пријатели

И покрај тоа што подморницата на OceanGate неодамна имплодираше при нуркање кон потонатиот брод Титаник, при што животот го загубија сите пет патници во подморницата, се чини дека организаторите на „патувањето“ не сакаат да се откажат од овие експедиции. Или барем тоа не го соопштија јавно.

Loading...

Имено, на официјалната веб-страница на OceanGate сè уште може да се видат понуди за патувања до потонатиот брод Титаник, како и други „експедиции“.

И не само тоа – на страницата се нагласува дека овогодинешната експедиција е сè уште „во тек“, додека се нудат два датума за 2024 година во кои повторно би отишле во потонатиот брод Титаник.

„Ова ќе биде возбудливо и уникатно искуство“, се наведува на страницата, заедно со претходно објавената цена од 250.000 долари по лице за оваа експедиција.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ИТНА ЕВАКУАЦИЈА: Во авион откриен куфер полн со радиоакетивен материјал

Да потсетиме, пред точно десет дена, официјален претставник на американската крајбрежна стража потврди дека сите пет лица на исчезнатата подморница Титан на компанијата OceanGate загинале во „катастрофална имплозија“.

„Овие луѓе беа вистински истражувачи кои споделуваа посебен дух на авантура и длабока страст за истражување и заштита на светските океани“, се вели во соопштението на OceanGate Expeditions.

„Нашите срца се со овие пет души и секој член на нивните семејства во ова трагично време“, напиша тогаш компанијата.

Подводен робот без екипаж испратен од канадски брод ја открил урнатата подморница на околу 488 метри од лакот на вековната урнатина, 2-1/2 милји (4 километри) под површината, изјави задниот адмирал на американската крајбрежна стража Џон Маугер. прес-конференција.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ајфеловата кула и денеска е затворена поради штрајк

Спасувачките тимови од неколку земји поминаа денови пребарувајќи илјадници квадратни милји на отворено море со авион и брод за каков било знак на Титан долг 6,7 метри, со кој управуваше американската OceanGate Expeditions.

Откривањето на подводни звуци со помош на сонарни пловци фрлени од канадски авиони привремено понуди надеж дека луѓето во подморницата се живи и се обидуваат да комуницираат со удирање по трупот.

Но, официјалните лица предупредија дека анализата на звукот е неубедлива и дека звуците можеби воопшто не доаѓале од Титан.

Во подморницата имало капетан и четворица патници. Еден од патниците на исчезнатата подморница бил британскиот бизнисмен Хамиш Хардинг, чија компанија објавила информации за неговата експедиција на своите социјални мрежи.

Хардинг, 58-годишен авијатичар и вселенски турист кој раководи со Action Aviation, објави на својот Инстаграм во неделата дека гордо се приклучува на мисијата OceanGate.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Полска започна истрага за шпионирање на опозицијата

Во подморницата биле и пакистанскиот бизнисмен Шахзада Давуд и неговиот син Сулејман.

Давуд беше потпретседател на пакистанскиот конгломерат Енгро, компанија со седиште во Карачи со портфолија во енергетиката, земјоделството, петрохемијата и телекомуникациите.

Меѓу патниците биле францускиот океанограф Пол-Хенри Наргеолет, експерт за Титаник и Стоктон Раш, основачот на Оушн Гејт и сопруг на потомок на една од жртвите на Титаник.

Loading...

Тој брод тежок 46.000 тони со 2.224 патници удрил во санта мраз во април 1912 година на пат од Англија до Њујорк.

Во потонувањето на бродот, кој се сметаше за непотопливо чудо на индустриската ера, загинаа повеќе од 1.500 илјади луѓе, меѓу кои и бројни аристократи.

Потонатиот брод беше откриен во 1985 година од американско-француска експедиција.