образование (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Покачувањето на минималната плата не би требало да биде причина за отпочнување на протести. Тоа е плата покачена на работниците доминантно во приватниот сектор кои што работат во фабрики и во услужен сектор. Преку даноците од приватниот сектор се исплаќаат платите на сите кои што работат во јавниот сектор, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерот Димитар Ковачевски во интервју за „360“ на ТВ Алсат-М, истакна дека дијалогот со Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) е отворен и дека се разговара за рамка, односно методологија која што ќе овозможи без политички влијанија во иднина да расте платата на работниците во овие дејности. Loading… ТојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Унапредувањето на средното стручно образование е директно поврзано со обезбедувањето компетентни наставници, кои континуирано ќе се надоградуваат. Затоа е направена и оваа платформа ИНОВЕТ што денес ја промовираме, да служи како дигитална база на наставниците во нивниот професионален развој, да им овозможува на едно место да добијат информација за обукиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Група ученици и професори од кумановското основно училиште „Браќа Миладиновци“ заедно со врсници и професори од повеќе европски држави преку проектот на Еразмус „Секој има приказна“ (Everybody has a story) престојуваат во училиште во Истанбул, Турција информираа денеска надлежните. Loading…     Во проектот учествуват пет основни училишта од Романија,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Комисијата за заразни болести даде препорака за укинување на носењето маски за учениците во средните училишта и препорака да се овозможи организирање екскурзии за учениците во основните и средните училишта. Loading… Ова денеска го изјави  портпаролот на Комисијата, Злате Мехмедовиќ по утрешниот состанок. Посочи дека се уште важат препораките наставниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за образование и наука информира дека на денешната владина седница е донесена одлука за прифаќање на предлогот на Комисијата за заразни болести за олеснување на дел од ковид мерките кои важеа за учениците во основните училишта. Loading… Основницте ќе можат да посетуваат настава со физичко присуство без задолжително носењеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Откако се вратила на работа од породилно, наставничката Ненси Булард решила искрено да им одговори на сите прашања кои ги интересираат на нејзините основци. Таа им рекла дека родила машко дете и им дала можност да и поставуваат прашања. Loading… Таа направи презентација со фотографии од нејзиниот син Сем, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири и шефот на Делегацијата на Европската Унија Дејвид Гир на средба разговараа за јакнењето на соработката и операционализацијата на проектите за унапредување на образовниот систем. Поддршката што ЕУ и ја дава на нашата држава е многу значајна за реализација на реформските процеси воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Теми Вадел од Џорџија, починала месецов на 59-годишна возрасто по борба со рак. Наместо цвеќе, Теми сакала нејзините пријатели, членови на семејството и колегите да донесат и да донираат училишен прибор, ранци и книги за децата кои немаат пари. https://kumanovskimuabeti.mk/emotivna-poddrshka-na-uchenici-do-profesorka-zabolena-od-karcinom-video/ Loading… Фотографии од поменот на Теми Вадел предизвикаа возхит кајПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грчкиот министер за образование Костас Гавроглу упати циркуларна порака во која наведува дека се забранува на учениците во училишните простории да користат мобилни телефони и други уреди кои имаат способност за фотографирање или снимање. Министерот во пораката, исто така, забранува да се објавуваат фотографии и видео снимки од ученици воПрочитај повеќе