Нобелова награда

Сподели со своите пријатели

Претставничката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, републиканката Клаудија Тени, го номинираше поранешниот американски претседател Доналд Трамп за Нобеловата награда за мир, пренесува Fox News. Loading… Таа оцени дека Трамп го заслужува тоа признание бидејќи овозможил да се постигнат првите мировни договори на Блискиот Исток по речиси 30 години. –Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведскиот крал Карл XVI Густаф вчера ги додели Нобеловите награди за физика, хемија, медицина и економија и литература на церемонија во Стокхолм. Loading… Нобеловата награда се доделува со сума од 11 милиони шведски круни или околу еден милион американски долари. Норвешкиот писател и поет Џон Фосе ја доби Нобеловата наградаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Добитници на овогодинешната Нобелова награда за физиологија или медицина се Каталин Карико и Дру Вајсман. Loading… Американски научник и унгарски биохемичар добија награда за нивниот придонес во развојот на mRNA вакцина против ковид-19. Како што објави Нобеловиот комитет, нивните наоди беа клучни за развојот на ефективни вакцини mRNA против ковид-19Прочитај повеќе

a coin with a horse on it

Сподели со своите пријатели

Неделата на доделување на Нобеловите награди на Кралската шведска академија на науките за 2023 година започна денеска и ќе трае до 9 октомври. Loading… Наградата за медицина ќе биде доделена денеска, наградата за физика утре и наградата за хемија во среда на 4 октомври, додека наградата за литература ќе бидеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски и рускиот опозициски лидер Алексеј Навални се меѓу фаворитите за овогодинешната Нобелова награда за мир. Loading… Сепак, аналитичарите сметаат дека потенцијални лауреати би можеле да бидат и активисти за правата на жените, домородното население и заштита на животната средина, пренесува Раша тудеј Балкан. Како што пренесуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Добитниците на овогодинешните Нобелови награди ќе добијат дополнителни 1 милион шведски круни, со што вкупната финансиска награда ќе се зголеми на 11 милиони круни (920.000 евра), објави во петокот Нобеловата фондација, која ги администрира наградите. Loading… Наградните пари се зголемуваат и опаѓаат во последниве години, а членовите на наградната комисијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судот во Белорусија го осуди добитникот на Нобеловата награда за мир Алес Бјаљацки на 10 години затвор во петокот, јави руската државна новинска агенција ТАСС. Loading… Бјаљацки, продемократски активист и основач на организацијата за човекови права Весна (Пролет), која обезбедуваше правна и финансиска помош на демонстрантите за време на бранотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од генералниот секретар на НАТО до претседателот на Украина, многу од кандидатите за Нобеловата награда за мир во 2023 година ги одбележа војната во Украина, но тоа не значи дека тие се фаворити. Loading… Меѓу лицата и организациите предложени до Нобеловиот комитет, неколку лица чии имиња се познати се поврзаниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Норвешкиот Нобелов комитет денеска ја повика Белорусија да го ослободи затворениот активист за човекови права Алес Бељацки, овогодинешниот добитник на Нобелова награда за мир, која ја дели со руска и украинска невладина организација со иста ориентација. Loading… „Нашата порака е дека ги повикуваме властите во Белорусија да го ослободат БељацкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Добитници на Нобелова награда за мир за 2022 година се белорускиот активист Алес Бељацки, руската организација за човекови права Меморијал и украинската организација Центар за граѓански слободи, објави Норвешкиот Нобеловиот комитет. Loading… Како што се наведува, тие долги години го промовираат правото да ја критикуваат власта и да ги штитатПрочитај повеќе