Нику Попеску

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Молдавија Нику Попеску денеска соопшти дека поднесува оставка, велејќи дека ја исполнил својата цел да ја води земјата кон Европската унија. Loading… Поранешната советска република, предводена од проевропската претседателка Маја Санду, доби зелено светло од Европската унија во декември за отворање на пристапните преговори, заедноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Молдавија го повика на разговор рускиот амбасадор поради ракети што поминале низ нејзиниот воздушен простор. Loading… Молдавскиот министер за надворешни работи Нику Попеску напиша на Твитер дека го повикал рускиот амбасадор да објасни зошто три проектили лансирани од Црното Море кон Украина поминале низ воздушниот простор на Молдавија. Денеска РусијаПрочитај повеќе