Министерот за надворешни работи на Молдавија најави оставка

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Молдавија Нику Попеску денеска соопшти дека поднесува оставка, велејќи дека ја исполнил својата цел да ја води земјата кон Европската унија.

Loading...

Поранешната советска република, предводена од проевропската претседателка Маја Санду, доби зелено светло од Европската унија во декември за отворање на пристапните преговори, заедно со соседна Украина, објави Ројтерс.

И двете земји се соочуваат со долг процес за исполнување на стандардите на ЕУ, а Попеску, кој ќе стане министер за надворешни работи во 2021 година, истакна дека тие се во тек веќе неколку години.

„Ги исполнив сите обврски за интегрирање на Молдавија во ЕУ, поставени од претседателката Маја Санду. Ми треба одмор“, рече Попеску на брифингот за медиумите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тројца мажи во Британија обвинети за планирање терористички напад

Аналитичарите ја пофалија улогата на Попеску во поддршката на напорите на Маја Санду да ја приближи Молдавија до ЕУ и рекоа дека тој поднел оставка за да поминува повеќе време со своето семејство во Франција.