наркотици

Сподели со своите пријатели

Тешка борба против уличната дрога наречена Транк (Tranq) се води во многу поголеми американски градови. Loading… Таа ги претвора луѓето во „зомби“, а тие се снимени како стојат премрзнати по улиците, лежат немоќни дрогирани и со рани на кожата. Властите во Лос Анџелес и Сан Франциско се борат со зголемениотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Луѓето користеле дрога и халуцинирале пред 3.000 години во денешна Шпанија, открива новото истражување. Loading… Научниците пронајдоа прамени коса на гробишта на Балеарскиот остров Менрока, што укажува на тоа дека древна човечка цивилизација користела опијати направени од растенија. Се верува дека ова е најстариот доказ за човечка употреба на халуциногениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Скоро 110 тони кокаин запленија белгиските власти во 2022 година во белгиското пристаниште Антверпен, кое е главната влезна точка во Европа за дрогата што доаѓа од Латинска Америка, што е нов рекорд. Loading… Бројката беше објавена денеска од белгиската царинска служба на заедничката прес-конференција меѓу Белгија и Холандија одржана заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бразилското Министерство за правда денеска соопшти дека федералната полиција уапсила уште еден во хиерархијата на криминалната организација First Capital Command (PSS), најмоќната затворска банда во земјата и голем извозник на кокаин. Loading… Валдеци Алвес дос Сантос, познат како Колоридо, е уапсен во саботата во североисточниот град Салгеира, соопшти Министерството заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дваесет и едногодишен кумановец вчера бил приведен пред угостителски објект во Скопје поради поседување марихуана. Loading… – На 15.04.2022 во 22.15 часот пред угостителски објект на подрачје на Аеродром од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје е лишен од слобода Б.Г.(21) од Куманово затоа што кајПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На 08.04.2022 од страна на полициски службеници од Секторот за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи при Одделот за криминалистичка полиција во соработка со Одделот за спречување на организиран и сериозен криминал, Специјалната антитерористичка единица „Тигар“ и ОВР Гевгелија во Гевгелија беше спречен транспорт на 16 килограми марихуанаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поради марихуана, прашкаста материја и таблети, вчера биле приведени три лица во Куманово во два одвоени случаи. Loading… – На 11.04.2022 во 15. 00 часот, полициски службеници од СВР Куманово ги лишиле од слобода Б.Б.(49) и Г.Ќ.(50) од Куманово затоа што кај нив била пронајдена прашкаста материја, информираат од СекторотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дваесет и двегодишен кумановец викендов бил приведен во Куманово откако кај него полицијата пронашла бела прашкаста материја. Loading… – На 09.04.2022 во 02.35  часот на ул.„Ленинова“ во Куманово, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода В.М.(22) од Скопје, затоа што кај него била пронајдена бела прашкаста материја, информираатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четириесет и четиригодишен кумановец вчера бил приведен во Куманово откако полицијата кај него пронашла марихуана и прашкаста материја. Loading… – На 05.04.2022 година во 18.00 часот полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода Н.К. (44) од Скопје, затоа што кај него биле пронајдени марихуана и прашкаста материја, информираатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Две лица од Куманово вчера биле приведени откако кај нив била пронајдена марихуана. Loading… – На 05.04.2022 година, полициски службеници од СВР Куманово ги лишиле од слобода А.Д.(19) и М.Ц.(30) од Куманово затоа што кај нив била пронајдена марихуана, информираат од Секторот за внатрешни работи Куманово. По целосно документирање наПрочитај повеќе