МВР

Сподели со своите пријатели

Личните карти чиј рок не е истечен ќе продолжат да важат и по 12ти февруари 2024 година, потврди денеска Министерството за внатрешни работи. Loading… Оттаму велат дека законот за лични карти не е изменет, па така старите лични карти кои не се истечени ќе важат. – За таа цел, гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска оствари работна средба со работната група на Здружението на новинарите на Македонија, предводена од претседателот на ЗНМ Младен Чадиковски, на која беше промовиран изработениот Протокол за безбедност на новинарите на интернет, со фокус на новинарките. Loading… Како резултат на изработката на овој протокол,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека од утре 15 ноември до 15 март задолжително треба да поседуваат пропишана зимска опрема, согласно одредбите утврдени во Правилникот за задолжителна опрема на возилото, за безбедно учество во сообраќајот на патиштата. (Службен весник бр. 31 од 2010 година). Loading… Апелираме до граѓанитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска во полицискиот центар ,,Ѓорче Петров “се одржа свечена церемонија на која Министерството за внатрешни работи одбележа 21. година од формирањето на Единицата за брзо распоредување. Loading… Дводецениските резултати и постоењето на оваа единица, без која реално не може да се замисли полициското работење, благодарение на актуелното раководство на МВР,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„И оваа година нашето професионално семејство, Министерството за внатрешни работи, станува побогато за 590 наши колеги, идни чувари на безбедноста на граѓаните. Да го одбележиме овој свечен чин како што доликува на една од најдобрите генерации во последните десетина години. Затоа сакам посебно да ви честитам – како за солиднитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со амбасадорот на Кралството Холандија, Н.Е. Дирк Јан Коп, државната секретарка во МВР, а воедно и Национална координаторка за борба против трговија со луѓе и илегална миграција, Магдалена Несторовска, јавната обвинителка Гордана Смаќоска, како и шефицата на Канцеларијата на Меѓународната организација заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дваесет и едногодишен кумановец вчера бил приведен пред угостителски објект во Скопје поради поседување марихуана. Loading… – На 15.04.2022 во 22.15 часот пред угостителски објект на подрачје на Аеродром од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје е лишен од слобода Б.Г.(21) од Куманово затоа што кајПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Двајца државјани на Авганистан се осомничени дека организирале шверц на мигранти од Конго, Камерун и Брегот на Слоновата Коска од Атина до Куманово. Добија и 30 дена притвор. Loading… – На 12.04.2022 година, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На 08.04.2022 од страна на полициски службеници од Секторот за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи при Одделот за криминалистичка полиција во соработка со Одделот за спречување на организиран и сериозен криминал, Специјалната антитерористичка единица „Тигар“ и ОВР Гевгелија во Гевгелија беше спречен транспорт на 16 килограми марихуанаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четириесет и осумгодишен кумановец бил приведен викендов под сомнение дека вршел трансакции од туѓа платежна картичка. Loading… – На 09.04.2022 во 15.00 часот во Куманово, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода В.П.(48) од Куманово. Тој се сомничи дека на 08.04.2022 од возило „шкода“, сопственост на С.П.(28) одПрочитај повеќе