Мосад

Сподели со своите пријатели

Турските власти приведоа 33 лица осомничени дека вршеле шпионажа за израелската разузнавачка служба Мосад, објави денеска државната новинска агенција Анадолу, додавајќи дека полицијата трага по уште 13 лица. Loading… Според агенцијата, полицијата извршила симултани рации на 57 локации во осум провинции како дел од истрагата што ја покрена антитерористичкото бироПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Директорот на ЦИА Вилијам Барнс вчера во Варшава се сретна со премиерот на Катар, Мохамед бин Абдулрахман ал-Тани и со шефот на израелската разузнавачка служба Мосад, Дејвид Барни, за да разговараат за можноста за нов договор за ослободување на израелските заложници држени од палестинската милитантна група Хамас во Појасот Газа,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Наводен агент на израелската разузнавачка служба Мосад е егзекутиран денеска во иранскиот град Захедан, јави официјалната иранска новинска агенција ИРНА. Loading… Агенцијата истакна дека тој комуницирал со странски служби, вклучително и со Мосад и дека собирал доверливи информации за нив. Името на лицето кое беше погубено не беше соопштено, објавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефовите на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) и на израелската Мосад во вторникот се сретнаа со катарскиот премиер во Доха за да разговараат за понатамошните чекори по дводневното продолжување на примирјето меѓу Израел и палестинската група Хамас, извор запознаен со за Ројтерс изјави посетата. Loading… Состанокот требаше да „надгради наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека ѝ дал инструкции на разузнавачката агенција Мосад да ги пронајде членовите на раководството на исламскиот екстремистички Хамас кои живеат надвор од Појасот Газа во странство. Loading… – Му наложив на Мосад да дејствува против лидерите на Хамас, каде и да се тие, изјави НетанјахуПрочитај повеќе

flag, israeli, israel

Сподели со своите пријатели

Поранешниот шеф на Мосад, една од израелските разузнавачки служби, рече дека безбедносните тактики на Израел „целосно пропаднале“ во саботата. Loading… Дени Јатом, поранешен шеф на разузнавачката агенција Мосад и политичар од израелската опозициска Лабуристичка партија, вели дека „се тргна наопаку“ и дека „никој немаше поим“ во саботата кога Хамас гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на израелското разузнавање Мосад, Дејвид Барнеа, наводно, ги предупредил владините претставници дека либанскиот екстремистички Хезболах најверојатно ќе се обиде да нападне инсталации во спорното гасно поле во Средоземното Море, бидејќи договорот за демаркација со Либан не е постигнат. Loading… Предупредувањето на Барни беше објавено од ТВ Канал 12, додекаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелската разузнавачка служба, Мосад, во светот најмногу е позната по своите изненадувања, кои обично шокираат или изненадуваат. Loading… А овојпат за тоа се погрижи разузнавачката служба која важи за една од најмоќните во светот. Имено, оваа израелска шпионска служба за прв пат во својата историја поставила две жени на високиПрочитај повеќе