Молдавија (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Брачна двојка од Молдавија, 33-годишен маж и 29-годишна жена, биле уапсени во петокот минатата недела бидејќи нацртале Давидова ѕвезда на ѕид во 10-тиот арондисман во Париз, каде што се појавија слични графити во последните денови. Loading… Двојката е уапсена поради „оштетување отежнато поради тоа што е извршена поради потекло илиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Молдавија, Маја Санду, рече дека меѓународните ревизори заклучиле дека тврдењата на Гаспром дека Молдавија и должи 800 милиони долари се неточни. Loading… „Ова се уште не и е познато на јавноста, но следната недела Владата ќе излезе со соопштение дека ангажиравме меѓународна компанија која направи ревизија и неПрочитај повеќе

blue and yellow flag on pole

Сподели со своите пријатели

ЕУ пренасочи 135 милиони евра првично наменети за програми со Русија и Белорусија во насока на зајакнување на соработката со Украина и Молдавија, се вели во соопштението објавено во средата попладне. Loading… – Одлуката е резултат на бруталната војна на Русија против Украина – изјави еврокомесарката за кохезија и реформи,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската Федерација нема да ја остави без одговор одлуката на САД за воведување санкции на Русите наводно во врска со протестите во Молдавија, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. Loading… „Непријателскиот американски напад, извршен очигледно по поттик на американски марионети во Кишињев, секако нема даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канада ќе ги санкционира руските олигарси кои се обидуваат да се мешаат во внатрешните работи на Молдавија, изјави денеска министерката за надворешни работи Мелани Џоли. Loading… НАТО ќе го надгледува небото над Молдавија додека повеќе од 40 европски лидери ќе присуствуваат на самитот во Норвешка, објави Ројтерс. На средбата ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина Володимир Зеленски се појави денеска на самитот на Европската политичка заедница, што се одржува во замокот Мими, во градот Булбоаки во источна Молдавија. Loading… Половина час пред пристигнувањето на гостите, Зеленски неочекувано се појави, бидејќи го немаше на списокот на пристигнувани лидери. Тој беше пречекан од претседателкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

ЕУ, исто така, има намера да го искористи самитот во Молдавија за да разговара за тензиите во северно Косово меѓу владејачкото етничко албанско мнозинство и малцинството Срби, кои ескалираа во насилство во последните денови, поради што НАТО распореди уште 700 мировници таму. Loading… Високиот претставник на ЕУ за надворешна политикаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

НАТО ќе го надгледува небото над Молдавија додека повеќе од 40 европски лидери се собираат на самит во близина на украинската граница за да покажат поддршка за двете земји додека Киев подготвува контраофанзива против руските сили. Loading… Собирот на 27 земји-членки на ЕУ и 20 други европски земји во замокПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Молдавија повеќе не користи руски природен гас или руска електрична енергија откако ја прекина зависноста од почетокот на војната во Украина, изјави премиерот на земјата Дорин Речан. Loading… „Ако на почетокот на војната 100 отсто од енергијата потрошена во Молдавија доаѓаше од Русија, денес Молдавија може да постои без апсолутноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дмитриј Медведев, заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност, реагираше на одлуката на Молдавија да ги забрани посетите на официјални претставници на руската држава, велејќи дека таква земја „веќе не постои“. Loading… „Мистериозно суштество по име Речан (премиерот на Молдавија Дорин Речан) изјави дека ниту претседателот на Русија ниту руските официјалниПрочитај повеќе