Молдавија

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Молдавија, Маја Санду, го спроведува украинското сценарио во земјата, што е спротивно на интересите на републиката и државата. Ова го изјави поранешниот молдавски претседател Игор Додон за Спутник. Loading… „Декларациите на молдавскиот претседател, нејзината подготвеност да ја води Молдавија преку Украина, нејзината намера да ја интегрира Молдавија воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на молдавската разузнавачка служба вчера изјави дека постои ризик од нова руска офанзива кон истокот на неговата земја следната година и посочи дека Москва се уште сака да воспостави копнен коридор низ Украина до отцепениот молдавски регион Придњестровје. Loading… Коментарите на шефот на Службата за информации и безбедност, АлександарПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Молдавските власти ги отфрлија обвинувањата на Газпром дека дел од рускиот гас наменет за молдавските потрошувачи останува во Украина, објаснувајќи дека се работи само за привремени резерви. Loading… „Рускиот гас наменет за Молдавија привремено се наоѓа во Украина поради намалувањето на побарувачката на почетокот на ноември и недостигот на испоракиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Молдавија, Маја Санду, вети дека ќе ја задржи оваа земја на прозападен курс и како земја која дава цврста поддршка на Украина, и покрај тоа што се бори со „руската енергија и политичка уцена“. Loading… „Сакам сите да знаат дека Молдавија избра да биде слободна и продолжува поПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руска ракета соборена од украински противвоздушен систем падна во Молдавија, пренесува „Главком“ повикувајќи се на Министерството за внатрешни работи на Молдавија. Loading… Ракетата паднала утрото на 31 октомври во северниот дел на градот Навслач во Република Молдавија, кој се наоѓа на границата со Украина. Во моментов нема повредени, но неколкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Отцепениот молдавски регион Приднестровие објави денеска вонредни мерки за ограничување на потрошувачката на гас поради загриженоста дека руската државна гасна компанија Газпром ќе го намали снабдувањето, пренесува Ројтерс. Loading… Советот за безбедност на Приднестровие соопшти дека ги договорил мерките на состанокот одржан во четвртокот, на кој беше речено дека дефицитотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Приближно 160.000 луѓе живеат во автономниот регион Гагаузија во јужна Молдавија. Loading… Исто така познат како Гагауз Јери, регионот е главно населен со Гагаузи, турско малцинство кои се претежно православни и, како резултат на советската хегемонија, зборуваат руски. Како и попознатиот сепаратистички регион Придњестровје, Гагаузија прогласи независност во 1990 годинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана објави дека очекува зголемување на бројот на заеднички воени вежби со земјите од поранешниот СССР во 2023 година. Loading… Во говорот на 29 септември, Путин го обвини распадот на Советскиот Сојуз за војната во Украина. „Доволно е да се погледне што се случува сега меѓу РусијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Молдавија го повика на разговор рускиот амбасадор поради ракети што поминале низ нејзиниот воздушен простор. Loading… Молдавскиот министер за надворешни работи Нику Попеску напиша на Твитер дека го повикал рускиот амбасадор да објасни зошто три проектили лансирани од Црното Море кон Украина поминале низ воздушниот простор на Молдавија. Денеска РусијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Молдавија мора да ја зајакне својата одбрана имајќи предвид дека Русија не ја почитува нејзината неутралност, изјави претседателката на земјата, Маја Санду. Loading… – Молдавија е неутрална земја, но Русија не ја почитува нашата неутралност и ја држи својата војска на територијата на Молдавија. Затоа треба да ги зајакнеме нашитеПрочитај повеќе