Минхен

Сподели со своите пријатели

Во Минхен, Октоберфест започна бран на инфекција со коронавирусот. Loading… Во првата недела од најголемиот фестивал во Германија ситуацијата беше „мирна“ со зголемена инциденца од 199 на 311. Сепак, оттогаш во Минхен, според податоците на Институтот Роберт Кох, инциденцата се искачи на 695,8. Тоа значи раст од повеќе од 172Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гудрун Брувиц, ќерка на Хајнрих Химлер, работела за германската разузнавачка служба БНД од 1961. до 1963. година, потврдила агенцијата. Бурвиц, ќерка на архитектот на Холокаустот и сама нацист до смрт, била вработена во БНД во место близу Минхен, но под друго име, пренесува Индепендент. Нејзината работа за западногермснакта разузнавчка слубжаПрочитај повеќе