Минхен

a group of people walking down a street next to tall buildings

Сподели со своите пријатели

Градот Минхен ја извести јавноста за ризикот од енцефалитис што го пренесува крлежот (TBE), вирусна болест која се пренесува преку крлежи. Loading… Како што соопштија од Градскиот завод за здравје, крлежите сега се активни речиси во текот на целата година, а не само во пролет и лето, а нивните каснувањаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поради замрзнат дожд утрово повторно беа прекинати летовите на аеродромот во Минхен. Loading… Портпаролот на аеродромот потврди за ДПА дека сите писти се замрзнати поради замрзнат дожд. Нема да има полетувања или слетувања барем од првите летови во 6 часот наутро до пладне. На онлајн распоредот на пристигнувања и полетувањаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Војната во Украина, речиси една година по руската инвазија и зголемените тензии меѓу Кина и САД, ќе биде во центарот на безбедносната конференција што почнува денеска во Минхен. Loading… Германскиот канцелар Олаф Шолц и францускиот претседател Емануел Макрон се меѓу 45-те шефови на држави и влади кои пристигнаа на еденПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Минхен, Октоберфест започна бран на инфекција со коронавирусот. Loading… Во првата недела од најголемиот фестивал во Германија ситуацијата беше „мирна“ со зголемена инциденца од 199 на 311. Сепак, оттогаш во Минхен, според податоците на Институтот Роберт Кох, инциденцата се искачи на 695,8. Тоа значи раст од повеќе од 172Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гудрун Брувиц, ќерка на Хајнрих Химлер, работела за германската разузнавачка служба БНД од 1961. до 1963. година, потврдила агенцијата. Бурвиц, ќерка на архитектот на Холокаустот и сама нацист до смрт, била вработена во БНД во место близу Минхен, но под друго име, пренесува Индепендент. Нејзината работа за западногермснакта разузнавчка слубжаПрочитај повеќе