Мелитопол

Сподели со своите пријатели

Украинските трупи напредуваа 1,5 километар длабоко во територијата окупирана од Русите во правец на Мелитопол, а украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обиколи линијата на фронтот во близина на окупираниот град Бахмут. Loading… „Како резултат на систематски притисок, одбранбените сили во правец на Таврија беа успешни и напредуваа 1,5 километар длабокоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските сили напредуваат кон Мелитопол и Бердјанск во областа Запорожје, изјави денеска портпаролот на Генералштабот на Украина, Андриј Ковалев. Loading… „Имаа делумен успех, земаат дел од територијата“, рече Ковалев, пренесе Ројтерс. Тој изјави дека меѓу другото е постигнат напредок во селата Мала Токмачка и Роботње. Ковалев посочи дека Украина продолжуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот градоначалник на окупираниот град Мелитопол, Иван Федоров, на својот канал на Телеграм објави за силната експлозија што се случи утринава. Loading… „Силна експлозија во Мелитопол. Одекна во самиот центар на градот“, објави Федоров, кој е во егзил. Да потсетиме, Мелитопол се наоѓа во Запорожје, украински регион кој е делумноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Силна експлозија одекна во четвртокот во Мелитопол. Според руските медиуми, во експлозијата загинал еден полицаец. Loading… „Денеска околу 5:15 часот наутро се случи експлозија во влезот на станбена зграда во Мелитопол. Експлодирала непозната експлозивна направа. Во таа прилика двајца полицајци се повредени и хоспитализирани. Последователно, еден од вработените почина“, сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според некои украински медиуми, Русија ја тресе голем скандал откако во јавноста протече писмо од руската телевизија НТВ, во кое се наведува дека нивната новинарка била силувана во окупираниот град Мелитопол. Loading… Олга Зенкова, пропагандист на рускиот претседател Владимир Путин, била испратена во Мелитопол да известува од градот, кој РуситеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На социјалните мрежи се појавија непроверени извештаи за напад на мост зад линијата на фронтот во украинскиот град Мелитопол, окупиран од Русија, кој се смета за витален за одбраната на Русија на териториите на југ; вклучувајќи го и Крим, пренесува Ројтерс. Loading… Владимир Рогов, руски функционер во регионот Запорожје, споделиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските сили во неделата вечерта ја нападнаа касарната во Мелитопол, град под руска окупација, а некои украински извори тврдат дека има многу руски жртви. Loading… Според очевидци, се слушнале 10 експлозии, иако некои од нив можеби биле од руски противвоздушни системи. Украинските власти тврдат дека има многу загинати и повредениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во вторникот наутро бомба експлодираше во Мелитопол, град под руска окупација на југот на Украина, објавија градските власти, а пренесуваат руските новински агенции. Loading… Автомобилот-бомба бил активиран во деловен центар каде што се наоѓа и локалната радио станица. Повредени се пет лица, меѓу кои и вработени во радиото. Мелитопол служиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Силна експлозија се случи во градот Мелитопол во областа Запорожје, соопшти денеска градската управа. Loading… „Во Мелитопол се случи силна експлозија. Деталите се утврдуваат“, објави градската управа на Телеграм, а јави агенцијата ТАС С. Претставникот на проруската администрација на регионот Запорожје, Владимир Рогов, вчера изјави дека единиците на вооружените силиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Силни експлозии се слушнале рано утринава во украинскиот град Мелитопол, кој е под руска контрола, јавува ТАС С од местото на настанот. Loading… Агенцијата Риа Новости јавува, повикувајќи се на изјавата на функционерот на руската цивилно-воена управа на регионот Запорожје, Владимир Рогов, дека нешто по полноќ се слушнале четири експлозииПрочитај повеќе