Мартин Нешковски

Сподели со своите пријатели

Новинарите на Плусинфо и Слободен печат јавуваат дека во центарот на Скопје, полицијата апси демонстранти кои  обидуваат да се спасат од полицискиот налет откако според објавите, полицијата наводно почнала да удира по граѓаните кои протестираа пред Владата. Loading… Во моментов не се знае бројот на уапсените, пренесува Инфо Плус,  но сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден е приведен а двајца демонстранти се повредени. Приведениот е член на движењето „Ленка“, пренесува порталот НОВА. Loading… Поради рушење на заштитната ограда, НОВА објавува дека се поставува нов кордон полиција. Во моментов пред Владата пристигнува и воден топ, граѓаните лежат на земја сред улица, се вели во последната објава наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што пред малку објави порталот НОВА, демонстрациите пред Владата на РМ ексалираат со фрлање камења, шишиња и тврди предмети кон зградата, но и кон припадниците на безбедносните сили. Револтот наместо да стивнува, ескалира од момент во момент, со најава за поминување на ноќта пред Владата Loading… Се скандира ”Убијци,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со пароли ”Убијци, убијци”  и едногласно интонирање на македонската химна, над илјада граѓани во моментот се наоѓаат пред зградата на Владата на РМ, фрлајќи јајца кон прозорите. Loading… Како што јавуваат на социјалните мрежи, еден прозорец е искршен, а масата прави обид да навлезе внатре. Пред зградата се закачени знамињаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Порталот МКД ја објави видео снимката од моментот на напуштање на полицискиот припадник на протестите пред Владата. Loading… Во моментот, демонстрациите добиваат на интензитет, јавуваат медиумите кои се наоѓаат на лице место.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По објавување на прислушкуваните разговори во врска со убиството на Мартин Нешкоски од страна на СДСМ и повик за протест пред Владата во 18 часот, неколку стотини граѓани се собраа пред вратите на Владата, која е блокирана од кордон на СЕБР. Loading… Како што јавуваат медиумите, накратко по обидот даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По објавувањето на денешната 29.бомба на лидерот на СДСМ Зоран Заев за убиството на младиот Мартин Нешковски, граѓаните на социјалните мрежи Фејсбук и Твитер, револтирани од содржината на разговорите, повикуваат на протести во 18:00 часот пред Владата. Loading…  “Она што со месеци го извикувавме на улица секој ден во шест,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На неполн месец од четиригодишнината од смртта на Мартин Нешковски, момче кое трагично загина на прослава од победата на ВМРО ДПМНЕ по изборите во 2011, претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денес од партиските простории во Скопје емитуваше нова, 29 ”бомба”, на која беа презентирани прислушкувани разговори за наводно прикривање наПрочитај повеќе