Демонстрациите не стивнуваат – пуштени се возила со водени топови

Сподели со своите пријатели

Како што пред малку објави порталот НОВА, демонстрациите пред Владата на РМ ексалираат со фрлање камења, шишиња и тврди предмети кон зградата, но и кон припадниците на безбедносните сили. Револтот наместо да стивнува, ескалира од момент во момент, со најава за поминување на ноќта пред Владата

Loading...

Се скандира ”Убијци, убијци”, пренесуваат медиумите, а веќе неколку прозорци од Владата биле искршени. На протестите се забележани видни новинари, интелектуалци и маса народ како поддршка за демонстрантите.

11188254_811394325581148_8557223840109458069_n

 

Според фотографиите објавени на Фејсбук страната ”Стоп за полициска бруталност”, полицијата на улиците изнела и возила за разбивање толпа со водени топови.

11100633_811394328914481_5431139050152008419_o

 

Loading...

Leave a Reply