Марк Мили

Сподели со своите пријатели

На Украина ѝ остануваат уште малку повеќе од 30 дена борби пред временските услови да почнат да се мешаат во контраофанзивата, изјави началникот на Генералштабот на американската армија, генерал Марк Мили. Loading… Зборувајќи заедно со началникот на Генералштабот на британската армија Тони Радакин за Би-Би-Си, Мили рече дека контраофанзивата напредуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Недвосмислена штета на националната безбедност и неповолно влијание врз подготвеноста, моралот и способностите на војската, ќе предизвика недвосмислена штета на долгот, рече американскиот генерал Марк Мили. Loading… Началникот на Здружениот генералштаб на САД, генерал Марк Мили, рече дека нема сомнеж дека ќе има „многу значително негативно влијание врз војската наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иако Русија загуби десетици илјади војници во војната во Украина, висок американски офицер во Европа вчера им рече на американските пратеници дека рускиот воен арсенал не е ни приближно исцрпен. Loading… „Овој конфликт донекаде ги дегенерира руските копнени сили во Украина, но тие се побројни денес отколку што беа наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави не гледаат смисла во испраќање на големи разузнавачки и ударни дронови МК-9 „рапер“ во Украина, бидејќи немаат шанси против руската воздушна одбрана (АВО), изјави шефот на Пентагон, Лојд Остин. Loading… „Таа платформа нема да опстане ако се обидат да ја распоредат во таа ситуација“, рече Остин наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Војската на САД изврши повеќе воздушни напади во Сирија против милитантни групи поддржани од Иран одговорни за претходниот напад со дрон во кој загина еден и рани неколку американски персонал, соопшти војската. Loading… Пентагон во четвртокот вечерта во исто време извести за нападот врз американскиот персонал претходно во текот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Војската на САД вчера почна со проширена борбена обука на украинските сили во Германија, со цел баталјон од околу 500 војници да биде подготвен да се врати на линијата на фронтот за да се бори против Русите во следните пет до осум недели, изјави генералот Марк Мили, претседател на ЗдружениотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Првиот човек на американската војска, генерал Марк Мили, рече дека шансите на Украина за каква било брза, неизбежна воена победа не се големи, предупредувајќи дека Русија сè уште има значителна борбена моќ во Украина и покрај нејзините неуспеси. Loading… „Веројатноста за украинска воена победа – дефинирана како протерување на РуситеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД ќе ѝ помагаат на Украина да се брани од руската агресија сè додека е потребно, но руската моќ е сè уште голема и изгледите за непосредна воена победа не се големи, изјавија во средата највисоките американски воени лидери, додавајќи дека Киев е тој што ќе одреди кога и какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот висок генерал Марк Мили процени дека руската армија имала повеќе од 100.000 мртви и ранети војници во Украина, додавајќи дека украинските вооружени сили веројатно претрпеле загуби од приближно исто ниво во таа војна. Loading… – Многу човечки страдања и страдања, рече генералот Мајли, додавајќи дека веројатно 40.000 украински цивилиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Висок американски воен офицер им рече на пратениците во вторникот дека светот станува сè понестабилен и дека потенцијалот за значителен меѓународен конфликт се зголемува наместо да се намалува. Loading… Началникот на Здружениот Генералштаб на САД, генерал Марк Мили и секретарот за одбрана Лојд Остин се појавија пред Комитетот за вооружениПрочитај повеќе