„Шансите на Украина за брза победа не се големи“

Сподели со своите пријатели

Првиот човек на американската војска, генерал Марк Мили, рече дека шансите на Украина за каква било брза, неизбежна воена победа не се големи, предупредувајќи дека Русија сè уште има значителна борбена моќ во Украина и покрај нејзините неуспеси.

Loading...

„Веројатноста за украинска воена победа – дефинирана како протерување на Русите од цела Украина, вклучувајќи го и она што тие тврдат дека е Крим – веројатно нема да се случи наскоро, особено ако мислите на воена победа.

Политички, може да има политичко решение во кое, политички, Русите би се повлекле. Можно е“, рече Мили на прес-конференција во Пентагон, додавајќи дека Русија во моментов е на негов грб.

„Русите не успеаја“

„Украинците постигнуваа успеси по успех по успех. А Русите не успеваа секој пат. Губеа стратешки, загубија оперативно, повторувам, изгубија и тактички. Нивната илегална инвазија не успеа“, додаде тој.

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин рече дека Украина знае дека би било грешка да и дозволи на Русија да ги обнови и вооружи своите трупи.

Мора да продолжат да вршат притисок врз Русите и мислам дека зимската борба оди во корист на Украинците“, изјави Остин.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.