Започна американската обука за украинските сили во Германија

Сподели со своите пријатели

Војската на САД вчера почна со проширена борбена обука на украинските сили во Германија, со цел баталјон од околу 500 војници да биде подготвен да се врати на линијата на фронтот за да се бори против Русите во следните пет до осум недели, изјави генералот Марк Мили, претседател на Здружениот штаб на армијата на САД.

Loading...

Мили, кој денеска планира да го посети полигонот Графенвер за да види од прва рака како оди програмата, рече дека војниците кои биле на обука ја напуштиле Украина пред неколку дена.

Во Германија има оружје и опрема за нивна употреба. Засега Пентагон одбива да каже кога ќе започне обуката.

Т.н Обука за комбинирано оружје има за цел да ги усоврши вештините на украинските сили да бидат подобро подготвени, да започнат офанзива или да одговорат на зголемените руски напади. Тие ќе научат како подобро да се движат и да ги координираат единиците во борба, користејќи комбинирана артилерија, оклоп и копнени сили.

Зборувајќи за двајца новинари кои вчера патуваа со него во Европа, Мили рече дека обуката, во комбинација со употребата на ново оружје, артилерија, тенкови и други возила испратени во Украина, ќе биде клучна за да им се помогне на украинските сили да ја вратат територијата заземена од Русија во војна. што трае речиси 11 месеци.

„Таа поддршка е навистина важна за Украина да може да се одбрани“, рече Мили.

Тој наведе дека целта е сите најавени испораки на оружје и опрема за Украина да бидат такви што новообучените сили да можат да ги користат и пред почетокот на пролетните дождови, оценувајќи дека „би било идеално“.

Новата обука доаѓа додека украинските сили се соочуваат со тешки борби во источниот регион Доњецк, каде што руската војска тврди дека го освоила малиот град Соледар.

Loading...

Украина вели дека нејзините сили се уште се борат за градот, но ако руските сили го заземат Соледар, тоа ќе им овозможи да се приближат до поголемиот град Бахмут, каде борбите се водат со месеци.

Русија изврши бројни ракетни напади низ Украина, вклучително и врз Киев, североисточниот град Харков и југоисточниот град Днипро, каде што бројот на загинати од нападот на станбена зграда се искачи на 30.

Мили рече дека треба да се увери дека обуката оди добро и да види дали е потребно нешто друго.

Тој додаде дека обуката треба добро да се вклопи и со испораката на опрема.

Досега, САД беа фокусирани на обезбедување на Украина со она што ѝ е најпотребно, а особено како да го искористи широкиот опсег на западни вооружени системи кои пристигнуваат во земјата.

САД веќе обучија повеќе од 3.100 украински војници како да користат и одржуваат одредено оружје и опрема, вклучувајќи хаубици, оклопни возила и ракетни системи Химарс.

Други земји спроведуваат обука за оружјето што го снабдуваат.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...