САД со воздушен напад врз базите на иранските милитанти во Сирија (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Војската на САД изврши повеќе воздушни напади во Сирија против милитантни групи поддржани од Иран одговорни за претходниот напад со дрон во кој загина еден и рани неколку американски персонал, соопшти војската.

Loading...

Пентагон во четвртокот вечерта во исто време извести за нападот врз американскиот персонал претходно во текот на денот и американските воздушни напади врз милитантите, пренесува Ројтерс.

Нападот на базата на коалициските сили кај Хасака во североисточна Сирија се случил околу 13 часот и 38 минути по локално време, а според извештајот на Пентагон загинал еден член на американскиот технички персонал, друг е повреден, а пет американски војници се повредени.

Според разузнавачките информации, постои сомневање дека нападот го извршил дрон со иранско потекло, соопшти војската, заклучок што може дополнително да ги влоши и онака заладените односи меѓу Вашингтон и Техеран, пренесува Ројтерс.

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин рече дека одмаздничките напади биле извршени по наредба на претседателот Џозеф Бајден и целни објекти што ги користеле милитантните групи поврзани со Корпусот на гардата на исламската револуција на Иран (ИРГЦ).

„Воздушните напади беа извршени како одговор на денешниот напад, како и на серија неодамнешни напади врз коалициските сили во Сирија од страна на групи поврзани со ИРГЦ“, се вели во соопштението на Остин.

Американските трупи беа цел на групите поддржани од Иран околу 78 пати од почетокот на 2021 година.

Генералот Ерик Курила, командант на Централната команда на САД на Блискиот Исток, во обраќањето пред Комитетот за вооружени служби на Претставничкиот дом на САД претходно во четвртокот, предупреди на иранската флота на дронови.

Loading...

– Иранскиот режим сега го има најголемиот и најспособниот дрон во регионот – рече тој.

Три дронови ја нападнаа и американската база во сирискиот регион Ал Танф во јануари.

Американската војска објави дека потоа биле соборени два дрона, додека третото беспилотно летало го погодило комплексот, при што биле повредени двајца припадници на силите на Слободната сириска армија.

Вчерашниот напад се случи само неколку недели откако началникот на Генералштабот на американската армија, генерал Марк Мили, ја посети североисточна Сирија за да ги обиколи американските војници стационирани таму.

Околу 900 американски војници се распоредени во неколку бази во североисточна Сирија.

Владата на сирискиот претседател Башар ал Асад го смета распоредувањето на американските сили во регионот за „окупација“ и ги обвинува курдските сили, сојузници на САД, за „сепаратистички тенденции“.

 

Loading...