Американски генерал објави проценка за бројот на загинатите руски и украински војници

Сподели со своите пријатели

Американскиот висок генерал Марк Мили процени дека руската армија имала повеќе од 100.000 мртви и ранети војници во Украина, додавајќи дека украинските вооружени сили веројатно претрпеле загуби од приближно исто ниво во таа војна.

Loading...

– Многу човечки страдања и страдања, рече генералот Мајли, додавајќи дека веројатно 40.000 украински цивили загинале од почетокот на руската инвазија на Украина во февруари оваа година.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.